Víťazná rozlúčka s Ligou majstrov

11.10.2017
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – Tappara Tampere 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Góly: 15. Lunter (Lamper), 25. Bartánus (Gélinas, Mihalik), 39. Surový (Bartánus, Faille), 50. Kubka (Lamper, Lunter), 58. Češík – 3. Ojamaki (Záborský, Lehtonen), 55. Karki (Karjalainen)

Vylúčenia na 2 min.: 3:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: René Hradil, Jozef Kubuš – Martin, Korba, Peter Šefčík, 1 915 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Sedlák, Mihalik, Gélinas, Dame-Malka – Faille, Surový, Brittain – Lunter, Češík, Lamper – Bartánus, Bubela, Hohmann – Gabor, Belluš, Andrisík
Tappara Tampere: Heljanko – Lehtonen, Mikkola, Vittasmaki, Rantakari, Elorinne, Kemilainen, Utunen, Salonen – Záborský, Jasu, Ojamaki – Karki, Jarvinen, Repo – Luoto, Rauhala, Karjalainen – Alanen, Makinen, Nurmi

Slovenský majster sa usiloval dôstojne rozlúčiť so súťažou, v ktorej si síce veľa radosti neužil, no nabral ďalšie skúsenosti. Po prehre 0:3 na ľade fínskeho súpera sa skóre vyvíjalo podstatne priaznivejšie. V 3. minúte ho po dorážke otvoril Ojamäki, no v 15. minúte Lunter vyrovnal. Práve jeho gól len potvrdil, že Fíni sa tiež chýb nevyvarovali a prečíslenie domácim po hrúbke v strednom pásme doslova darovali. Úvod zápasu bol v znamení veľkej snahy Banskobystričanov a Fínom napriek gólu dosť dlho trvalo, kým roztočili útočné obrátky naplno. V 14. minúte po dlhom obliehaní bránky domácich spálil šancu Rauhala, a keď onedlho faulovaný Lunter strelou ponad vyrážačku brankára Heljanka vyrovnal, Fíni začali hrať dosť rozpačito. "Barani" si vypracovali aj ďalšie príležitosti, z nich najväčšie v 18. minúte Bubela a Mihálik a v 19. Lamper.

V druhej tretine mal najskôr v 25. minúte gól na hokejke slovenský útočník v službách Tampere Záborský, no z protiútoku Bartánus zaskočil Heljanka druhýkrát a tento prekvapujúci stav vydržal ešte v krajšej podobe až do prestávky. Fíni si občas vynútili veľký tlak, no strelecky príliš nezažiarili a sprevádzalo ich aj veľa nepresností. V 38. minúte dokonca Faille mohol po prieniku pridať ďalší gól, čo však dlho nemrzelo, pretože o minútu neskôr v presilovke Surový zvýšil.

Fíni v Lige majstrov nestratili až do posledného zápasu v Banskej Bystrici ani bod a v tretej tretine sa snažili svoju prestíž zachrániť. Príliš sa im to nedarilo a v 43. minúte ponúkli v oslabení šancu so žrďou prenikajúcemu Gélinasovi. Fínom v 46. minúte nezabral ani Kärki pri samostatnom nájazde, na druhej strane v 48. minúte minul bránku Kubka, v 49. minúte trafil Sedlák bombou od modrej žrď a v 50. Kubka pridal zblízka ďalší gól, ktorý už hostí nadobro zlomil. V 56. minúte ešte Nurmi netrafil bránku pri ďalšom samostatnom nájazde a výborného brankára Lukáša k zásahu neprinútil. Fínom sa podarilo v 55. minúte v presilovke znížiť na rozdiel dvoch gólov vďaka dorážke Kärkiho, od 57. minúty si zahrali presilovku, odvolali aj brankára, no po pár sekundách Češík trafil prázdnu bránku a spečatil výsledok.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Videli sme veľmi dobrý zápas z oboch strán, súper bol vynikajúci, aj keď niektorých hráčov nechal doma a skúšal mladých. To však jeho kvalitu neznížilo, my sme hrali veľmi dobre od začiatku, boli sme aktívni a to, čo nám nefungovalo v Tampere, teraz naopak. Išli sme víťazstvu oproti a pre nás je veľmi cenné a poučné. Hráči sa presvedčili, že ak správne robia veci, blokujú strely, povzbudzujú sa, môžu hrať proti každému súperovi."

Tomáš Surový (kapitán B. Bystrice): "Sme radi, že sme víťazne toto stretnutie zvládli, proti jednému z najlepších tímov v Európe. Toto víťazstvo nás určite povzbudí do ďalšej práce. Ináč sme dopadli v Lige majstrov tak, ako sme reálne aj mali, podľa sily a porovnaní líg. Mohlo to byť aj lepšie, no proti takým silným tímom sa len ťažko viackrát presadiť. Zápasová prax nepustí, ak sa chceme zlepšovať, takéto skúsenosti musíme naberať."