V znamení debutov po výhru na Memoriáli Pavla Zábojníka: „Boli to veľmi úspešné tri dni,“ zhodnotil Ceman

18.8.2018
Tri dni, tri zápasy, tri víťazstvá. Taká je bilancia hokejistov HC ´05 iClinic Banská Bystrica z Memoriálu Pavla Zábojníka vo Zvolene, ktorý zverenci Dana Cemana vyhrali so ziskom ôsmich bodov pred súpermi zo Slovenska, Rakúska a aj Poľska.

Turnaj z našej strany vyvrcholil duelom proti GKS Tychy. Jeho úvod nebol jednoznačne v „baranej“ réžii, aj keď sme išli do vedenia už v druhej minúte zásluhou Jána Sýkoru a jeho prvého presného zásahu po návrate do Banskej Bystrice. Súper však vyrovnal, no od druhého gólu to mali hráči úradujúceho majstra Tipsport ligy pod kontrolou: „Bol to dobrý zápas. Prvá tretina bola síce taká vyrovnanejšia, ale potom sme dali pár gólov a už sme ich prehrávali. Síce mali aj oni nejaké šance, ale dobre sme vykrývali strely, taktiež veľa pochytal brankár Lamper,“ hovorí spomínaný Ján Sýkora, ktorý v stretnutí nakoniec strelil dva presné zásahy: „Potreboval som dať už nejaký gól. Za predošlé tri zápasy som mal tri asistencie, už som sa potreboval trafiť aj ja. Som rád, že mi to tam padlo, ale hlavná je sezóna, nie prípravné zápasy,“ konštatuje šikovný krídelník.

Druhý gól strelil Asselin, tretí Zigo, štvrtý v polovici zápasu Higgs a o našej výhre pochyboval málokto. Navyše, do konca druhej časti hry to bolo už 5:1. Postupom času rástlo aj sebavedomie brankára Mária Lampera. Mladý gólman si odkrútil svoju premiéru na seniorskej úrovni: „Bol som trochu nervózny, ale postupom času to opadlo a už to bolo iba lepšie. Bol to ťažký duel, súper nemal veľa striel priamo na mňa, ja som teda nemal veľa zákrokov. Chalani výborne blokovali, hrali výborne. Z tohto pohľadu to bolo trochu ťažšie, ale nakoniec to všetko dobre dopadlo,“ opísal svoje pocity krátko po stretnutí. Chválil ho aj tréner Dan Ceman: „Bolo skvelé vidieť ho v bráne. Veľmi sa teším aj za neho, že mu tento zápas vyšiel a skončil úspešne, pretože je to mladý brankár, ktorý chytal svoj prvý seniorský zápas. To miesto si tvrdou prácou zaslúžil. Podali sme aj vďaka nemu v defenzíve veľmi dobrý výkon. Predviedol niekoľko slušných zákrokov. Bol veľmi pokojný a istý. U tak mladého brankára ma to až prekvapilo. Ukázal veľa talentu,“ nechal sa počuť kanadský kouč.

Obaja si však trochu protirečili. Či bol Mário nervózny alebo pokojný, sám nevedel presne povedať, ale nakoniec našiel kompromis: „Môže byť, že aj keď som bol trochu nervózny, tak to nebolo na mne vidieť,“ smial sa: „Snažil som sa, aby súper na mne nič nepoznal,“ doplnil. Príležitosť v bráne si cení, tá ďalšia v silnej konkurencii tak skoro prísť nemusí: „Stephon aj Samuel sú výborní brankári, pri ktorých sa môžem len zlepšovať. V tejto sezóne sa chcem čo najviac zlepšiť a navyknúť si na seniorský hokej,“ ozrejmuje mladík. Nielen pre fanúšikov tak poslal výbornú správu. Priezvisko Lamper z prvého tímu tak skoro nemusí vymiznúť. A ak sa mu bude dariť ako Patrikovi..., no máme sa na čo tešiť.

Ďalším debutantom v našom drese sa stal útočník Tomáš Török, posila z HKM Zvolen: „Cítil som sa dobre, bolo to vcelku fajn. Navyše sa vyhralo dosť veľkým rozdielom, boli sme lepší tím, ako Tychy. Nakoniec sa to odzrkadlilo aj vo výsledku,“ opisoval samotný zápas. V predošlých troch dueloch nehral, teraz lodivod „baranov“ prehodil útoky a ušlo sa mu miesto, ktoré využil naozaj nesmierne sympatickým výkonom: „Som rád, že tu môžem byť, učiť sa od skvelých hráčov. Dúfam, že aj ja prispejem k dobrým výsledkom. Dennodenne budem pracovať na tom, aby som presvedčil. Chcem sa ukázať. Tréningy sú vo veľmi vysokej intenzite, snažíme sa pracovať na detailoch. Je tu veľmi dobrý mix všetkého, talentu aj skúseností,“ hovorí Török.

„Na konci dňa“ tak mohol hlavný tréner Dan Ceman hodnotiť Memoriál Pavla Zábojníka v pozitívnej rovine: „Celý tím predviedol počas týchto troch zápasov veľa dobrých vecí. Naša sebadôvera narástla, miestami sme hrali možno až exhibične. Čaká nás však Liga majstrov, do ktorej musíme túto hernú pohodu preniesť. Dokázali sme si, že vieme hrať proti silným tímom. Veľmi sa mi páčil zápas proti Tychy, pretože sme hrali uvoľnene. Po sedemgólovej výhre nad Klagenfurtom sme museli ostať pokorní a predviesť znova rovnaký výkon, čo sa nám aj podarilo. Stále je však na čom pracovať, ale sme na tom dobre. Za tieto tri dni to bol nesmierne náročný program, navyše sme v druhej tretine proti Tychy stratili Bulíka a krátko na to bol vylúčený Gabor. Aj tak to ale bolo dobré, chalani odviedli dobrú prácu. Košecký sa ako siedmy obranca na chvíľu premiestnil na krídlo, išlo mu to tam. Verím, že v pondelok proti Viedni budeme mať k dispozícii celý tím, že sa všetci dajú do poriadku. Prešli sme turnajom bez zranení, sú tam iba nejaké drobné šrámy, ktoré sa rýchlo dajú do poriadku. Boli to teda veľmi úspešné tri dni,“ uzavrel 45-ročný Kanaďan.

GKS Tychy – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 2: 6 (1:2, 0:3, 1:1)

Góly BB: 2. Sýkora (Kubka), 14. Asselin (Higgs, Faille), 25. Zigo, 30. Higgs (Faille), 37. Sýkora (Miller, Sloboda), 50. Varga (Asselin, Higgs)

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lamper – Ďatelinka, Marshall, Miller, Kubka, Biro, Sloboda, Košecký – Varga, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, Sýkora – Gabor, Tamáši, Belluš – Kabáč, Bulík, Tőrők

Matej Kubove

V znamení debutov po výhru na Memoriáli Pavla Zábojníka: „Boli to veľmi úspešné tri dni,“ zhodnotil Ceman
GKS Tychy - HC '05 iClinic B. Bystrica, 18.08.2018