Symbolické déja vu na úvod prípravy, Ceman na desiatku nemyslel

10.8.2018
Séria prípravných stretnutí na sezónu 2018/19 odštartovala vo štvrtok na domácom ľade veľmi dobre, nakoľko hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica zdolali Detvu jednoznačne 9:3 a výborne sa naladili do ďalšej časti prípravy pred blížiacou sa Ligou majstrov a Tipsport ligou.

Mali sme slabší štart, ale postupom času sme hrali len lepšie a lepšie. Musíme ešte spraviť nejaké korekcie v našej hre, pretože sme zo začiatku boli trochu nervózni a ťažšie sme sa vracali smerom dozadu. Detaily sa však budú dolaďovať. V prvej tretine sme nevyvíjali nejako vysoký presing, v druhej a tretej tretine ho však bolo až-až, čím sa nám podarilo streliť niekoľko gólov. Je to však prvý zápas, v ofenzíve to dobré, smerom dozadu musíme ešte nejaké veci zlepšiť. Som veľmi šťastný, že sme strelili až deväť gólov. Myslím si, že tretia tretina bola ofenzívne najlepšia,“ hodnotil svoje prvé stretnutie na lavičke klubu spod Urpína kanadský tréner Dan Ceman. Takmer padla aj magická desiatka: „Na desiaty gól som nemyslel. Viem, že by to bolo vzrušujúce, ale som šťastný za deväť gólov a za to, že sme sa postupom času zlepšovali aj defenzívne,“ usmieval sa náš lodivod.

O deväť gólov sa postaralo osem rôznych strelcov, dvojgólový bol iba Guillaume Asselin: „Bol to dobrý zápas. Samozrejme, spravili sme niekoľko chýb, ale je to iba prvý zápas sezóny. Predviedli sme pár naozaj dobrých ofenzívnych akcií. Dobre sme hrali presilovky, na čom môžeme stavať o týždeň, kedy odohráme tri zápasy za tri dni. Musíme pokračovať v nastolenej práci a myslím si, že ak to takto bude pokračovať, tak budeme dobre pripravení aj na Ligu majstrov,“ vyjadril sa šikovný útočník. Svoje zásahy však nepreceňuje: „Určite som rád za dva góly, ale som šťastný hlavne za tímové víťazstvo, čo je najdôležitejšie. Pri prvom góle navyše spravil všetko Eric Faille,“ usmieval sa v šatni na „spolusediaceho“ rodák z Québecu.

Kouč Ceman ostáva verný osvedčenej spolupráci Asselina s Faillem, v prvom útoku ich doplnil Tomáš Surový, čo by mohla byť aj do sezóny nesmierne nebezpečná trojica: S „Faizzym“ sme hrali počas minulej sezóny, kedy nám to spolu išlo. So „Surom“ sa hrá tiež veľmi dobre. Pôsobil v NHL, čo hovorí samo za seba. Má skvelý prehľad v hre a výbornú prihrávku,“ nešetril chválou Guillaume: „Asselin s Faillem, o ktorých vieme, že si perfektne rozumejú už z minulej sezóny, nastúpili v prvom útoku. Surový je líder a dobre ich doplnil, spolu vyzerali dobre. Taktiež výborne hrala aj druhá formácia Sýkora, Higgs, Zigo. Hlavne Tomáš odohral skvelý zápas, výborne pracoval vzadu, tlačil sa do bránky. Pravdepodobne to bol náš najlepší hráč,“ pochválil navrátilca do klubu zámorský kormidelník.

Veľmi som sa tešil na tento zápas. Hlavne na to, že si zahrám doma. Prišla sa na mňa pozrieť rodina, som rád, že som dal aj gól a hlavne, že sme zvíťazili. V ofenzíve sme hrali super. Dali sme veľa gólov a teší ma, že prišlo aj dosť ľudí,“ hovorí spomínaný Tomáš Zigo: „Detva nehrala zle. Naťahovali sme sa s ňou v prvej tretine a trochu aj v druhej. Prevalcovali sme ju až v treťom dejstve. Bol to však zdatný súper,“ pokračuje muž, ktorý obnovil spoluprácu s Brockom Higgsom: „Hralo sa mi s ním skvele, už v minulosti sme boli v jednom útoku. Dali sme nejaké góly, čo je tiež podstatné. Treba však hrať tímovo. Musíme si rozumieť na ľade s každým hráčom, pretože tréner to ešte bude meniť a skúšať viacero variant,“ doplnil.

Veľmi pekná symbolika sa objavila už na úvod stretnutia. Prvý gól tohtoročnej prípravy strelil Gilbert Gabor, ktorý sa trafil aj na úvod prípravy v minulej sezóne. V oboch prípadoch HC ´05 iClinic Banská Bystrica vyhral rovnakým pomerom 9:3, pred rokom si to odniesol Krakov: Je to veľmi dobré déjŕ vu, takže dúfam, že aj táto sezóna skončí tak, ako minulá, keďže začali rovnako,“ veľavravne poznamenal švédsky útočník.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 ORIN Detva 9:3 (2:1, 3:2, 4:0)

Góly: Asselin 2, G. Gabor, Faille, Sloboda, Varga, Zigo, Kabáč, Higgs - Žilka, Ščurko, R. Gabor

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Ďatelinka, Marshall, Miller, Sloboda, Biro, Kubka, Brejčák, Košecký – Surový, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, Sýkora – Varga, Bulík, Belluš – Gabor, Češík, Kabáč
HC 07 ORIN Detva: Riečický – M. Jendroľ, Martin Chovan, Sládok, F. Fekiač, Šimon, Gabor, Matúš Chovan, D. Jednroľ – Ščurko, Murček, Tibenský – Ďaloga, V. Fekiač, Žilka – Král, Tomčák, Milý – Bečka, Magogin, Surový

Matej Kubove

foto: bystricoviny.sk

Symbolické déja vu na úvod prípravy, Ceman na desiatku nemyslel
HC ´05 iClinic B. Bystrica - HC 07 ORIN Detva, 09.08.2018