V sérií proti N. Zámkom sme sa ujali vedenia

16.3.2017
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC Nové Zámky 8:2 (2:0, 4:1, 2:1), stav série – 1:0

Góly: 13. Maione (Surový, Wishart), 20. Kubka (Sersen, Surový), 28. Matoušek (Zigo, Kafka), 31. Wishart (Hickmott, Maione), 32. Kubka (Trukhno, Kafka), 35. Handzuš (Maione, Higgs), 44. Handzuš (Kubka, Rosandič), 56. Trukhno (Kafka, Rosandič) – 40. Čaládi (Svoboda, McParland), 51. Kytnár (Sandgren, Hujsa)

Vylúčenia na 2 min.: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Peter Jonák, Miroslav Štefík – Lukáš Kacej, Roman Výleta, 2 418 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič – Hickmott, Surový, Buc – Trukhno, Zigo, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Matoušek, Bortňák, Lamper – Češík
HC Nové Zámky: Lundstrom (31. J. Chovan) – Drtina, Cardwell, Sandgren, Maier, De. Rehák, Novotný, Makovský, Lelkeš – Saarinen, Kytnár, Paulovič – Hujsa, Hudec, Kuchkin – Čaládi, Svoboda, McParland – Dubec, Do. Rehák, Fábry

Prvá tretina sa skončila podľa predpokladov v prospech favorita, no nemusela. Začiatok zápasú bol v znamení dvoch čistých šancí hostí a nebyť Bacashihuu v bránke, aj by sa radovali. V 4. min Hudec v oslabení naservíroval puk pred bránku Hujsovi a Bacashihua vytiahol zo svojho umenia zázračný zákrok. O minútu neskôr sa vyznamenal druhýkrát v presilovke po možnosti Kytnára. Domácim chvíľu trvalo, kým sa dostali do správnej prevádzkovej teploty. Naznačil ju v 7. min hneď po buly Skalický, keď trafil žŕdku, v 13. min zasa Saarinen prinútil Bacashihuu k ďalšiemu efektnému zákroku. V dosť rozkúskovanej a málo plynulej hre sa zrodili pre domácich dva gólové momenty. V 13. min sa Maione odvďačil Surovému za presne načasovanú nahrávku a vyrovnal absolútny bodový celosezónny rekord obrancov v najvyššej súťaži, konkrétne Petra Pavlasa s 58 bodmi. Tesne pred prestávkou, len 26 sekúnd, Kubkova slabšia strela od modrej prekvapujúco skončila v sieti a na príčine bol hlavne zakrytý výhľad brankára Lundströma.

Druhá tretina bola pre 'baranov' ako z výstavnej skrine. Hostia robili čo mohli, aj brankára vystriedali, aj oddychový čas si zobrali, len aby zastavili gólovú lavínu. V 22. min ešte Kafka tutovku stojac úplne osamotený pred bránkou nepremenil, no od 28. po 34. min inkasovali hostia štyrikrát a len slabou útechou bolo pre nich, že 15 sekúnd pred sirénou znížil bombou pod žŕdku Čaládi. V 28. min Matoušek pri prečíslení so Zigom zvolil strelu a dobre urobil. Ďalší gól pridal o tri minúty neskôr Wishart kurióznym spôsobom spoza bránky a vyhnal Lundströma zo svojej svätyne. Netrvalo dlho, len 28 sekúnd, a náhradník Chovan pustil ďalší gól Kubku so slabšou strelou od modrej. Gólovú kanonádu podfarbil v presilovke tečom v 35. min Handzuš a diváci sa v hľadisku spontánne zabávali. Nové Zámky pykali za dosť ofenzívny, síce sympatický spôsob boja, no neúčinný, mrzieť ich mohli hlavne nevyužité šance, jednu z nich pridal so žŕdkou Sandgren v 24. min. V strednej časti hry si pripísal dve asistencie aj Maione a stanovil nový rekord produktivity obrancu v slovenskej najvyššej súťaži už na 60.

V tretej tretine debakel hostí zvýraznil v 44. min po Kubkovej strele tečom Handzuš a v 45. min navyše trafil Wishart žŕdku. Hosťom slúžilo ku cti, že napriek nepríjemnému skóre využívali každú jednu možnosť na protiútok a v 51. min sa dočkali aj druhého gólu po dorážke Kytnára. Vysoké víťazstvo 'baranov' spečatil v 56. min Trukhno a diváci si záver zápasu užili v mexických vlnách.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Aj keď bol výsledok 8:2, skóre je trochu zavádzajúce. Na začiatku zápasu nám súper pohrozil s dobrými šancami, podržal nás brankár, my sme príležitosti využili a dodalo nám to pohodu a psychické sily. V druhej tretine nám to napadalo, aj keď sme mali nejaké okienka, ktoré bude treba odstrániť."

Štefan Mikeš (N. Zámky): "Nie sme spokojní, mali sme sa lepšie na súpera pripraviť. Hrá sa na góly, inkasovali sme druhý v závere prvej tretiny, v druhej nám súper strelil rýchlo štyri góly a prakticky sme už stratili šancu niečo zmeniť. Výsledok zodpovedá dianiu na ľade, Bystrica mala všetko pod kontrolou. Je to v podstate jedno, že sme tak vysoko prehrali, musíme bojovať ďalej."


autor: TASR

foto: Gabriela Ganzová

Rozhovory po 1. štvrťfinále (HC ´05 iClinic - HC N. Zámky)