Návraty k zápasu so Slovanom

18.8.2017
Prestížny prípravný zápas vysoké nároky splnil do bodky. Hokejisti HC´05 iClinic Banská Bystrica a HC Slovan Bratislava predviedli fanúšikom perfektný hokej a s ním aj sedem gólov. Nakoniec sa po víťazstve 5:2 tešili domáci.

Výhra sa ale vôbec nerodila ľahko. Eric Faille síce otvoril skóre, no Slovan zásluhou Hecla a Genowaya otočil zápas: „Mali sme slabší úvod. Zo začiatku nám Slovan odkryl niektoré okienka, podržal nás brankár Lassila,“ hodnotil hlavný tréner Vladimír Országh. Ešte v poslednej minúte úvodného dejstva však vyrovnal Josh Brittain: „Dali sme rýchly gól, ale do hry sme sa poriadne dostali až po nejakom čase,“ povedal kanadský legionár.

Vyrovnaný zápas síce pokračoval, lenže do streleckej listiny sa od druhej tretiny zapisovali už iba hráči domáceho mužstva. Obrat na 3:2 dokonal svojím druhým presným zásahom Josh Brittain, aby ešte zvýšil kapitán Ivan Ďatelinka: „Pri mojich góloch som dostal skvelé prihrávky od spoluhráčov, ktorí odohrali skvelý duel a predviedli výborné výkony. Uľahčovali mi naše striedania. Pri druhom góle sme ušli do brejku a zakončil som ho strelou do siete, takže spokojnosť. Myslel som aj na hattrick. Vždy keď máte na konte dva góly, tak to niekde v mysli je, ale v prvom rade ide o tím, takže nebolo to o mne, že ja chcem streliť ten tretí gól. Bolo by to samozrejme veľmi pekné, ale zároveň som sa sústredil na tímový úspech,“ vysvetlil spoje pocity po stretnutí Brittain, z ktorého rastie elitný kanonier. V štyroch prípravných stretnutiach sa presadil päťkrát: „Dúfam, že sa mi bude dariť pokračovať v tomto tempe. Mojím cieľom je dať čo najviac gólov a patriť medzi lídrov tohto klubu, aby som čo najviac prispel k zisku titulu, ktorý je našim cieľom. Budem robiť všetko, čo je v mojich silách pre to, aby sme všetci v tíme boli šťastní.“

Prostrednú časť hry nakoniec uzavrela pästná výmena, v ktorej si fanúšikovia prišli na svoje a štadiónom opäť znel známy pokrik „Pustite Belluša!“. Vyrovnaný súboj Radek Smoleňák nakoniec tesne prehral: „Na body som vyhral asi ja,“ smial sa Martin po stretnutí: „O bitku som sa ani nesnažil, pretože mojej lajne sa darilo. Dali sme štyri góly. Dostal som však zozadu krosček, ja som ho sekol a proste sme zhodili rukavice. Mám dva stehy, ale je to v pohode.“ K pästnému súboju to smerovalo už skôr, „na mále“ mal hlavne Olivier Dame-Malka: „Dohrávali nás. Boli tam súboje na hrane, dosť ostré. Boli frustrovaní, nedarí sa im, prehrávajú v príprave. Už aj tí starší hráči majú nervy, takže určite to vyplynulo z predošlého priebehu,“ doplnil Belluš.

V tretej tretine už boli domáci vo vare a duel umnou hrou priviedli do víťazného konca. V závere sa ešte do prázdnej brány presadil navrátilec po krátkom zranení Dalibor Bortňák: „Boli sme už na koni, mali sme voľné ruky aj nohy. Súper bol ako keby pod dekou. My sme hrali s chuťou a psychická výhoda bola na našej strane,“ povedal šikovný útočník, ktorý výstižne zhodnotil stretnutie: „Zápas bol vyrovnaný. V prvej tretine sme porobili nejaké chyby, z ktorých sme sa snažili poučiť. Potom sme sa zlepšili, mali sme pekné akcie, napadali góly, diváci sa bavili. Sme za to veľmi radi.“ Po spomínanom zranení sa ale musel do tempa dostávať postupne: „Týždeň som nebol na ľade, trénoval som len posledné tri dni. Dostával som sa do toho ťažšie. Prvá tretina bola pre mňa náročná, musel som sa poriadne rozdýchať, ale myslím si, že v tomto zápase som sa rozdýchal až-až. Dúfam, že to bude len lepšie a lepšie.“

Po zápase sršal spokojnosťou hlavný tréner Vladimír Országh, ale uvedomoval si aj isté nedostatky. Poslednú tretinu hodnotil pozitívne: „Boli sme vo výhode, že sme to zavreli a čakali na šance, ktoré prišli. Mohli sme skórovať napríklad v presilovkách. Postupne sme odstraňovali chyby. Zo začiatku ich bolo viac, ako dosť, ale na konci sme to zvládali oveľa lepšie.

Tým, že Slovan bol favorit, tak sme nemali čo stratiť a mohli sme len získať. To sa nám aj podarilo. Stále nám chýbajú nejakí hráči, takže to lepíme skúšame, ale je na čom stavať. Sú tam síce nejaké chybičky, no aj tie sa dajú vykompenzovať takou bojovnosťou, akú dnes chalani ukázali,“ povedal hlavný tréner, ktorému sa páčil veľký záujem divákov. Na štadióne bolo v podstate vypredané: „Slovan je vždy ťahák. Myslím si, že ľudia z celého regiónu si prišli na svoje. Sme radi, že Slovan prišiel a mohli sme mu spraviť posledného sparingpartnera pred začiatkom KHL. Tešíme sa z toho, ako to dopadlo. Vždy, keď porazíte Slovan, tak sa to počíta. Som naozaj rád za fanúšikov, ktorí dorazili. Bolo vidieť, že sa tešia, pretože Slovan v lige chýba.“

Fanklub opäť raz vytvoril úžasnú atmosféru, ktorú legionári museli najskôr predýchať, aby podali plnohodnotný výkon: „Dnes mi zahraniční chalani hovorili, že mali zimomriavky, keď videli, že čo sa tu na štadióne dialo. Oni na to nie sú zvyknutí. Aj vďaka fanúšikom sa ako klub posúvame dopredu,“ hrdo konštatoval Országh.

Posledný prípravný zápas pred štartom Ligy majstrov čaká HC´05 iClinic už v utorok. Súperom bude MHk 32 Liptovský Mikuláš: „Bude to naša generálka. Budeme sa snažiť poriadne pripraviť a podať čo najlepší výkon. Vyskúšame si všetky veci, ktoré trénujeme. Systém, oslabenia, presilovky... Bude to dobrý test pred Ligou majstrov,“ dodal Dalibor Bortňák.

Autor: Matej Kubove

HC ´05 iClinic - HC SLOVAN, 17.8.2017