Z Košíc si vezieme cenný bod a doma môžeme rozhodnúť: „Už sa tam nechceme vrátiť,“ hovorí Országh

23.3.2018
Po dvoch domácich štvrťfinálových výhrach sa séria presťahovala do Košíc, kde sme cestovali s cieľom uchmatnúť aspoň jeden bod, poprípade, v poriadne pozitívnom scenári, sériu ukončiť. Cieľa sa splniť podarilo, pretože vedieme už 3:1 a v sobotu o 18.00 h máme šancu doma potvrdiť náš postup do semifinále.

Tretie stretnutie série začali aktívnejšie domáci hráči, ktorí si vypracovali platonický tlak pred našou bránou, ale banskobystrická defenzíva súpera do nejakých vyloženejších šancí nepúšťala a keď už sa tak stalo, tak zakročil veľmi dobre chytajú Ján Lukáš. Herná prevaha súpera sa však nakoniec odzrkadlila na úvodnom góle zápasu, ktorý prišiel v 27. minúte z hokejky Davida Pacana. Paradoxne nás nakopol práve tento moment: „Košice mali lepší štart do stretnutia. My sme sa zdvihli až časom,“ povedal Asselin: „Nemali sme ideálny úvod, Košice mali lepší štart. Prehrávali sme veľké množstvo súbojov, náš pohyb bol zlý, neudržali sme sa na puku, čo bol najväčší problém. Prehrávali sme súboje a hrali sme často bez puku, čo sme zlepšili až od polovice zápasu, kde sme začali vyhrávať súboje a viac sa tlačiť do brány,“ hovoril na tlačovke tréner Vladimír Országh: „Získali sme presilovky, dostali sme sa do tlaku a to momentum sa trochu priklonilo na našu stranu,“ doplnil.

Marek Bartánus v závere druhej tretiny počas presilovej hry vyrovnal na 1:1 a Guillaume Asselin už v tretej tretine dokonca skóre po veľmi peknej akcii otočil v náš prospech: „Skaldo mi poslal krásnu prihrávku. Bol som trochu prekvapený, že puk skončil až pri mne, ale položil som hokejku a nasmeroval puk na bránu,“ opísal tento moment kanadský útočník. Nakoniec to ale na víťazstvo nestačilo, pretože Michel Miklík v závere vyrovnal a Gabriel Spilar v predĺžení rozhodol o tom, že Košice znížili stav série na 2:1 z nášho pohľadu: „Trochu sme prebrali iniciatívu, ale škoda toho gólu, čo sme dostali v závere, pretože po našom druhom zásahu sme vedeli kontrolovať hru a držať domácich na dištanc, ale využili našu slabšiu chvíľ. Bol tam tečovaný puk pred našim brankárom. Tak, ako sme my mali šťastie v prvom domácom zápase, tak teraz sa priklonilo ku Košiciam. Takéto tesné zápasy sú o chybách a my sme boli málo dôrazní pred vlastnou bránou v predĺžení a to nás stálo zápas. Musíme sa do ďalšieho zápasu vyvarovať takého slabého začiatku, ako sme mali, pretože to sa nám nemusí vyplatiť. Od polovice zápasu sme ale ukázali dobré veci, čiže máme na čom stavať. Musíme však hrať celých šesťdesiat minút,“ uvedomoval si Országh, ktorý chválil aj brankára Jána Lukáša: „Chytá veľmi dobre, takže tam nie je prečo niečo meniť.“ Samotného českého gólmana mrzel hlavne rozhodujúci zásah: „Ťažko povedať čo sa tam stalo, v podstate ani neviem, ako to presne bolo. Asi nejaká zablokovaná alebo tečovaná strela. Hľadal som puk, ale niekto tam dorážal skôr. Tie zápasy sú na krv. Bolo to druhé predĺženie v troch stretnutiach, určite to bude ešte náročná séria,“ hovorí Honza.

Do druhého zápasu však hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica vstupovali opäť s tým, že v prípade víťazstva môžu doma sériu ukončiť a práve minimálne po jednu výhru sme si na východ aj išli. Cieľ sa naplnil v nesmierne dôležitom dueli. Obrovskú zásluhu má na tom hlavne brankár Ján Lukáš, ktorý nepustil za svoj chrbát ani jeden puk a niekoľkokrát mužstvo výrazne podržal: „Do Košíc sme išli s cieľom vyhrať aspoň jeden zápas. To sme dnes dokázali. Dúfame a spravíme všetko pre to, aby sme sériu doma ukončili už v najbližšom zápase. Uvedomujeme si však silu košického tímu, preto sa na zápas budeme musieť zodpovedne pripraviť,“ povedal po stretnutí. Za čisté konto ale bude musieť zaplatiť: „Asi budem musieť kúpiť chalanom nejakú desiatu alebo také niečo, ale to čisté konto je aj vďaka nim, pretože blokovali strely, padali do nich. Teraz bude dôležité hlavne dobre zregenerovať, dobre sa najesť, vyspať sa a snáď to doma zvládneme,“ hovorila s úsmevom opora banskobystrického tímu.

Autorom rozhodujúceho gólu pri výhre 3:0 sa stal trochu nečakaný hokejista a síce kanadský obranca Steven Delisle, ktorý to skúsil od modrej a vyšlo to: „Spoluhráči dobre clonili brankárovi. Ja som zachytil puk na modrej čiare, poslal ho smerom na bránu a našťastie skončil dnu. Bolo to síce tesné, ale ja som zachytil puk ešte na modrej čiare v útočnom pásme, takže o ofsajd určite nešlo,“ opísal gólový moment robustný zadák. Navyše v oslabení sa k nemu pridal Tomáš Hrnka parádnym zakončením a do prázdnej brány výhru pečatil Miloš Bubela: „Košice boli doma, veľmi chceli vyhrať, ale my sme hrali tvrdo, v rohoch sme vyhrávali súboje a tlačili sme sa do brány. Robili sme to, čo chceme hrať. Je to obrovské víťazstvo, pretože keby to bolo 2:2, tak je to o to ťažšie. Vyhrať ďalšie dva zápasy by bolo veľmi náročné,“ nechal sa počuť Bubela: „Tretí zápas bol veľmi ťažký a myslím si, že do tohto sme sa z toho poučili. Vedeli sme, čo musíme robiť inak a dúfam, že sa nám to bude dariť aj v domácom piatom zápase,“ doplnil Delisle.

Nesmierne dôležitým faktorom zápasu bola bojovnosť banskobystrických hráčov, pričom umnou hrou prečkali všetky oslabenia, do ktorých sa dostali. Košice na našu defenzívu proste recept nájsť nevedeli: „Odohrali sme dva dobré zápasy proti kvalitnému súperovi, ktorý má rýchlych hráčov, ale podali sme tímový výkon a podržal nás brankár, Honza chytal veľmi dobre. Taktiež som obzvlášť rád, že sme zvládali oslabenia,“ uviedol Delisle: „Veľmi dôležité bolo, že sme ubránili množstvo presiloviek súpera. Výborne nám zachytal a v ťažkých situáciách nás podržal brankár Ján Lukáš,“ uvedomoval si Országh.

„Videli sme znovu veľmi dobrý zápas z oboch strán. Košice mali dobrý začiatok, kde sme odolali tlaku a potom sme prebrali iniciatívu my. Prvá tretina bola o šanciach na jednej aj druhej strane. Boli sme veľmi radi, že sme strelili gól do šatne, čo nás upokojilo. Druhý zásah pridal pohodu na naše hokejky a dá sa povedať, že potom sme sa snažili kontrolovať zápas. Myslím si, že celé mužstvo išlo výhre oproti. Po tom, ako sme tretí duel nedotiahli do víťazného konca sme teraz nechceli nič také pripustiť. Hrali sme obetavo, zodpovedne, každý jeden tam nechal všetko a to bolo podporené výborným brankárom. Z Košíc si síce vezieme veľmi dôležité víťazstvo, ale ideme domov s pokorou, pretože poznáme silu Košíc. Zápasy sú naozaj vyrovnané a rozhodujú maličkosti, ale už by sme sa späť do Košíc nechceli vrátiť,“ povedal na tlačovej konferencii tréner Vladimír Országh.

Piaty duel série je na programe v sobotu 24.4.2018 o 18.00 h. Verme, že našim hráčom z HC ´05 iClinic Banská Bystrica sa sériu podarí ukončiť a nebudeme sa musieť späť na východ republiky, do Košíc.

Matej Kubove

Z Košíc si vezieme cenný bod a doma môžeme rozhodnúť: „Už sa tam nechceme vrátiť,“ hovorí Országh