Z Nitry sa vraciame s dvomi bodmi: „Nič ešte nie je vyhraté,“ prízvukuje Lamper

31.3.2018
Hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica prežili fantastický štart do semifinálovej série Kaufland play-off Tipsport ligy, keď na ľade HK Nitra dvakrát triumfovali a domov sa teda vracajú s možnosťou ukončiť sériu v najkratšom možnom čase, no tento prípadný scenár je ešte veľmi ďaleko.

V úvodnom meraní síl sme síce nezachytili ideálne začiatok, avšak aj tak sme mali množstvo príležitostí a išli aj do vedenia, keď sa v dvadsiatej minúte presadil Miloš Bubela. V druhej tretine ho navyše doplnil aj Guillaume Asselin, ktorého zásah sa nakoniec ukázal ako víťazný: „My sme spokojní s výsledkom aj s hrou. Najmä prvá tretina bola z našej strany veľmi dobrá. Mali sme veľa šancí a dostali sme sa do vedenia 3:0,“ povedal tréner Vladimír Országh: „Bol to síce dobrý zápas, ale v prvej tretine sme začali dosť opatrne. Časom sme sa však zlepšili a odohrali veľmi dobrý zápas, hlavne z pohľadu defenzívy,“ tvrdí Guillaume Asselin. Tomu zníženie Mikúša z prostrednej časti hry zaistilo, že práve on strelil rozdielový presný zásah: „Som rád, že sa nám podarilo vyhrať. Vždy sa snažím pomáhať tímu, ako to len ide. Ten gól bol len bonus navyše,“ skromne poznamenal: „Škoda kontaktného gólu v závere tretiny, ale zvládli sme to. Dali sme domácim príliš veľa presilových hier, ktoré sme, našťastie, ubránili. Chalanom, ktorí tam išli, patrí pochvala. V kritických situáciách nás podržal brankár. Záver sme si už chceli postrážiť. Vedeli sme, že Nitra všetko vsadí na útok a párkrát tam mali nejaké šance, ale tie sme ubránili. Sme v situácii, v ktorej sme chceli byť, ale, samozrejme, stále si uvedomujeme, proti akému silnému súperovi hráme. Ideme si do Bystrice trochu oddýchnuť a s pokorou sa pripraviť na ďalší zápas,“ zhodnotil Országh.

Cieľ vyhrať pod Zoborom aspoň jedno stretnutie sme teda zvládli už na prvý pokus, no druhý zápas bol taktiež výzva, ktorú sa tiež podarilo doviesť do úspešného konca. Odchádzať z Nitry za stavu 2:0 pre HC ´05 iClinic Banská Bystrica je síce perfektné, ale stále sme len v polovici cesty: „Sme samozrejme spokojní, ale domov musíme ísť s pokorou. Vieme, aká je Nitra silná, no taktiež vieme, že aj my sme silní. To čo bolo v týchto dvoch zápasoch je minulosť, musíme sa pozerať iba dopredu,“ vystihol to Patrik Lamper, jeden zo strelcov našich gólov počas perfektného úvodu. V ňom sa „barani“ presadili trikrát a položili základný kameň výhry: „Myslím si, že to bol dobrý zápas. Zachytili sme úvod prvej tretiny, dostali sme momentum na svoju stranu a už sme to do konca nepustili,“ hovorí Kanaďan Eric Faille: „Mali sme perfektný štart do stretnutia, avšak v posledných minútach úvodnej tretiny sme trochu poľavili. Následne sme ale začali kontrolovať hru a dotiahli sme to do víťazstva. Sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo vyhrať oba zápasy, ale stále nie je koniec. Sústredíme sa na stretnutia doma, v ktorých chceme pokračovať v tomto nastolenom tempe,“ pokračuje Guillaume Asselin, ktorý si pripísal presný zásah aj v druhom stretnutí série. Ako víťazný pri výhre 4:2 sa nakoniec ukázal gól v podaní Patrika Lampera z pätnástej minúty: „Po vyhratom buly od Tomáša Hrnku sa puk dostal ku mne, ja som to vystrelil a padlo to tam,“ v krátkosti opísal.

Stretnutie výrazne ovplyvnili aj presilovky respektíve oslabenia. Hry s menším počtom hokejistov zvládli banskobystrickí hráči veľmi dobre. Kapitán Marek Bartánus si ale zároveň uvedomuje, že sa netreba nechať toľko vylučovať: „Prízvukujeme si to pred každým zápasom, no je lepšie, že máme emócie, ako keby sme ich nemali mať. Som rád, že sa nám to darí v oslabeniach ubrániť, ale do budúcna si na to musíme dávať väčší pozor, pretože sa nám to môže vypomstiť,“ povedal: „V prvom rade je to o obetavosti chlapcov. Blokujeme strely a tam prikláňame to šťastie na našu stranu, pretože hráme so srdcom a je to a ľade aj vidieť,“ doplnil Bartánus.

Séria sa tak za stavu 2:0 pre nás presúva v pondelok pod Urpín: „Vieme, že to môžu byť posledné zápasy Nitry v tejto sezóne, ale na to nemôžeme myslieť, musíme sa sústrediť sami na seba. Potrebujeme hlavne zachytiť úvod zápasu, na to sa sústredíme. Do pondelka si ešte určite rozoberieme nejaké veci na videu. Myslím, že to budú zápasy s rovnakou intenzitou, ak nie ešte väčšou, pretože súper sa bude snažiť u nás vyrovnať stav série, ale ak budeme hrať tak, ako v Nitre, tak to bude pre nás dobré,“ očakáva Guillaume Asselin.

Matej Kubove

Z Nitry sa vraciame s dvomi bodmi: „Nič ešte nie je vyhraté,“ prízvukuje Lamper