Zápas s Nitrou ukázal nedostatky, zo smolného záveru sa treba poučiť a naďalej tvrdo pracovať

9.9.2017
Nová ligová sezóna sa rozbehla. Hneď na jej začiatku sme v repríze finále hostili celok HK Nitra, ktorý práve na našom ľade 22.4.2017 prehrali a HC ´05 iClinic Banská Bystrica získal historicky prvý majstrovský titul. V prvom kole ročníka 2017/18 to ale bol iný príbeh.

Ešte pred úvodným buly vyvesila trojica Michal Handzuš, Richard Zedník a Tomáš Surový vlajku pre víťazov Tipsport ligy, následne kanadský tréner Slovenského národného tímu Craig Ramsay vhodil čestné buly medzi Ivana Ďatelinku a Michala Krištofa. Až potom začal dlho očakávaný duel ťažkých váh.

Domáci hokejisti z Banskej Bystrice zachytili úvod a v prvých dvadsiatich minútach boli lepším mužstvom na ľadovej ploche, lenže postupom času sa začali misky váh preklápať na stranu hostí: „Začiatok zápasu bol z našej strany celkom dobrý, boli sme pohybliví a aktívni,“ hodnotil tréner Vladimír Országh: „Vstup do zápasu sme mali dobrý. Korčuľovali sme, hrali sme svoju hru, ale potom to z nás ako keby opadlo. Prestali sme byť tak aktívni, súper si vytváral šance. My sme sa nevedeli vrátiť do zápasu. V druhej tretine to bolo od nás katastrofálne, nedokázali sme si vytvoriť príležitosti, stáli sme...,“ hovoril mladý útočník Alex Tamáši.

Práve v prostrednej časti hry boli hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica niekoľkokrát na trestnej lavici, čo sa súperovi potrestať nepodarilo, pretože oslabenia zvládli „barani“ veľmi dobre. Paradoxne, v hre piatich proti piatim Anthony Luciani nakoniec skóre otvoril: „Druhá tretina bola od nás veľmi zlá. Súper začal lepšie korčuľovať, my sme mali ďaleko striedačku, strácali sme puky na červenej čiary, tým pádom sme nemohli prestriedať obrancov. Mali sme dlhé striedania, z toho plynuli fauly. V druhej tretine prišli tri vylúčenia po sebe. Brankár a naša formácia pre oslabenia nám ale ešte dali šancu na dobrý výsledok,“ pokračoval Országh.

Ako sa blížil záver stretnutia, tlak na domácich hráčov začínal byť stále vyšší. V 53. minúte však perfektne zabojoval Josh Brittain, ktorý získal puk, natlačil sa pred Hartzella a rozvlnil sieť: „Bol som medzi obrancami, napádal som ich. Získal som puk, prešiel do úniku a pokúsil sa zakončiť čo najlepšie,“ opísal daný moment rodiaci sa kanonier.

Banskobystričania dokonca zakrátko skóre stretnutia otočili. Po súboji mnohých hráčov za bránou Lassilu prešli domáci do prečíslenia troch proti dvom, ktoré sa po tvrdom hite Mezeia na Lampera zmenilo na situáciu dvoch proti jednému. V tej chvíli to všetko na seba zobral Branislav Kubka a ako skúsený mazák zakončil presne do rohu brány nad rameno Hartzella. Avšak, prešlo iba dvadsať sekúnd a Judd Blackwater vyrovnal: „Hokej je niekedy taký. Za pár sekúnd sa to môže celé otočiť a nám sa to po mojom góle aj stalo. Je to škoda,“ smutne konštatoval Kubka.

„Dve minúty pred koncom poslednej tretiny sme to mali vo svojich rukách, ale nepodarilo sa nám udržať dobrý výsledok,“ hodnotil smolný moment Brittain: „Dostali sme šancu, ktorú nemôžeme takto zahodiť. Tam to musíme uhrať a doviesť do víťazného konca,“ nežiaril nadšením Országh: „Burcovali sme sa, aby sme tú zostávajúcu minútu a pol tvrdo odrobili a dotiahli zápas do víťazného konca, ale stala sa chyba,“ vyjadril sa k téme Tamáši.

Duel sa teda dostal až do predĺženia, kde rozhodol trojbodový Anthony Luciani: „Na konci tretej tretiny sme vyhrávali o jeden gól, mali sme sľubný náskok, ale bohužiaľ, po našej chybe, sme inkasovali a v predĺžení súper rozhodol. Máme teda jeden bod a musíme naďalej tvrdo trénovať, aby sme sa zlepšovali každým dňom,“ je si vedomý brankár Teemu Lassila, ktorý znova predviedol veľmi dobrý výkon a v mnohých situáciách mužstvo podržal: „Verím, že sa z toho poučíme a budeme naďalej napredovať,“ v podobnom duchu doplnil spoluhráča Josh Brittain.

„Vyhrávame aj prehrávame ako mužstvo, dnes sa nám ale zvíťaziť nepodarilo. Zápas nám odhalil ďalšie veci, na ktorých musíme pracovať. Stále je čo zlepšovať, čaká nás ešte veľa veľa roboty,“ dodal tréner Vladimír Országh.

Najbližšie stretnutie absolvujú hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica už v nedeľu 10.9.2017, kedy o 17:00 na domácom štadióne hostia celok MsHK Žilina. Ten v úvodnom kole taktiež prehral doma po predĺžení. Dva body si po výsledku 1:2 odviezol Poprad. O jediný gól nášho druhého ligového súpera sa postaral v tretej minúte obranca Michal Juraško a bol to vôbec prvý presný zásah Tipsport ligy v ročníku 2017/18.

Autor: Matej Kubove