Záver základnej časti je zabudnutý, do play-off vstupujeme odhodlane a s čistými hlavami

15.3.2018
V sobotu pre nás začína Kaufland play-off Tipsport ligy, kde HC ´05 iClinic Banská Bystrica vstupuje ako obhajca titulu z minulej sezóny, no nezačíname na tak lichotivej pozícii po základnej časti, ako tomu bolo rok dozadu.

Po dvoch prehrách v závere základnej časti sa „barani“ prepadli až na štvrté miesto, čo znamená, že do vyraďovacej fázy sme dostali HC Košice: „Určite sme trochu sklamaní, že sme neskončili lepšie, ale na druhej strane sa musíme oprieť o pozitíva a jedným napríklad je, že proti Košiciam sme už hrali a neviedli sme si zle. Verím, že máme na to, aby sme túto sériu zvládli a postúpili ďalej,“ hovorí kanadský útočník Josh Brittain. Ďalšou vecou, z ktorej sa dá ťažiť, je výhoda začiatku série v domácom prostredí. Pod Urpínom by sa teda odohral aj prípadný siedmy duel: „Myslím si, že je to veľká výhoda. V prípade, že ju využijeme naplno a vyhráme oba víkendové zápasy, tak dostaneme obrovskú psychickú vzpruhu,“ dúfa „Brittz“: „Nikto nie je s touto priečkou spokojný, ale ak chceme vyhrať play-off a my vyhrať chceme, tak musíme poraziť všetkých. Máme daný cieľ, ktorý začína v sobotu,“ nechal sa počuť Pavol Skalický: „Liga bola veľmi vyrovnaná. Na Nitru sme stratili štyri body, čiže medzi prvým a štvrtým tímom bol rozdiel len štyroch bodov a to je veľmi málo. Dopadlo to síce tak, ako to dopadlo, ale play-off o tom nie je. Musíme vyhrať štyri zápasy v sérii a je jedno, či je súper papierovo slabší alebo silnejší. Prekvapiť môže ktokoľvek,“ doplnil český brankár Jan Lukáš.

Samotná séria s Košicami bude nesmierne náročná, o čom má jasno celá kabína: „Bude to tuhý boj. Oba tímy chcú prejsť cez prvé kolo. Záležať bude na tom, kto bude chcieť viac a kto si viac pôjde za víťazstvom. Ja dúfam, že to budeme my a cez to prvé kolo postúpime,“ hovorí Lukáš: „Bude to náročná séria. Stretnú sa dva výborné tímy. Podľa mňa to bude vyrovnané, diváci určite uvidia dobrý hokej a bude to mať všetko, čo k tomu patrí. Verím, že to zvládneme,“ pokračuje Skalický: „Bude to pre nás veľká výzva. Už sme sa presvedčili, že Košice majú veľmi dobrý tím, ale my chceme vyhrať hneď prvé dva zápasy a pripraviť si pozíciu na zápasy u nich,“ odhodlane konštatuje Brittain.

Do kariet nám hrá aj fakt, že počas základnej časti sme „Oceliarov“ zo šiestich pokusov porazili až päťkrát, v troch prípadoch doma a dvakrát von, takže tím z východu republiky patrí k tým, s ktorými máme pozitívnu bilanciu: „Je to tak. Môže to byť výhoda, to sa však uvidí. Každopádne, play-off je o niečom inom. Tam sa to môže lámať hocikedy, takže do každého zápasu musíme ísť zodpovedne a s chuťou vyhrávať,“ nepreceňuje štatistiky Lukáš. Podobne tak hovorí aj ex-Košičan Pavol Skalický: „Tak určite, ale play-off je nová súťaž a začína sa od 0:0, čiže o to nepôjde. Je to síce menšia psychologická výhoda, ale musíme sa pozerať na zápasy postupne. Keď sa nám podarí vyhrať v tom prvom, tak potom pôjdeme na druhý a postupne ďalej za našim cieľom.“

Ako to už býva zvykom v play-off, rozhodovať budú detaily a práve tie správne treba vytiahnuť na Košice: „Platiť na nich bude asi tá hra, ktorú sme hrali doteraz. Musíme byť zodpovední, hrať kolektívne, ísť si za víťazstvami a búšiť do nich tak, ako sme to robili v zápasoch s nimi v základnej časti. Myslím si, že ak to splníme, súper to nemusí zvládnuť,“ vyjadril sa Jan Lukáš. Či však bude v bráne dostávať od trénera Vladimíra Országha prednosť on, alebo Teemu Lassila, jasné nie je: „Je to otvorené. Základom je získať štyri body, čiže je jedno, či tam budem ja, alebo Lassi. Ak budem chytať, tak budem rád a určite sa budem snažiť podávať vyrovnané stabilné výkony, aby som mužstvu pomohol a dokázal spoluhráčom, že sa o mňa môžu oprieť,“ dodal Lukáš.

V posledných dňoch bola v centre pozornosti aj téma, či Pavol Skalický a trojica mladých hráčov Trenčína, ktorí majú zmluvy aj v Slovane, neporušili pravidlá. Disciplinárna komisia SZĽH rozhodla, že nie, preto môže ľahšie dýchať i náš krídelník: „Ako hráči len počúvame pokyny zhora. Vnímal som to a nebolo to jednoduché, pretože sa všade písalo, že kvôli nám môže nastať kontumácia. Ja som bol celý čas uisťovaný, že je to v poriadku a môžem hrať. Nie je to bežná vec. Keď všade čítate, že ste porušili pravidlá, tak to nie je jednoduché. Je to ako v normálnom živote, keď porušíte nejaké pravidlá. Preto je dobre, že už je to za mnou. Rozhodnutie dopadlo pozitívne, takže môžem mať čistú hlavu a je veľmi dobré, že sa môžem sústrediť už iba na hokej,“ odfúkol si Pavol Skalický.

Matej Kubove

foto: HC Košice

Záver základnej časti je zabudnutý, do play-off vstupujeme odhodlane a s čistými hlavami