Zhrnutie posledných prestupov v HC ´05 iClinic Banská Bystrica

2.2.2018
Počas posledných dní bolo v HC ´05 iClinic Banská Bystrica rušno. Do tímu pribudlo niekoľko posíl, ktoré by mali zvýšiť kvalitu. Naopak, hlavne mladí hráči odišli na hosťovania, aby získali hernú prax aj v závere ročníka.

Príchody

Klemen Pretnar je 31-ročný rodák z mesta Bled, ktorý v minulosti reprezentoval Slovinsko na ZOH 2014 v Soči a taktiež na štyroch majstrovstvách sveta v najvyššej divízii. Od začiatku minulej sezóny bol hráčom bieloruského celku Junosť Minsk, predtým hrával súťaž EBEL v dresoch Villacher SV, Vienna Capitals a HK Jesenice. S posledne menovaným tímom vyhral dvakrát najvyššiu domácu slovinskú súťaž. V nej bol taktiež súčasťou tímov HD Mladi Jesenice či Triglav Kranj: „Pred zápasmi v play-off sme ešte chceli posilniť defenzívne rady. Sme radi, že sa nám tento príchod na poslednú chvíľu podarilo sfinalizovať a dohodnúť sa s Klemenom, ktorého očakávame v Banskej Bystrici už cez víkend,“ povedal športový manažér Július Koval.

Nick Trecapelli je rodákom ontarijského mesta Guelph, kde s hokejom aj začínal. V roku 2008 prestúpil do celku Saginaw Spirit hrajúceho prestížnu juniorskú OHL, v ktorej neskôr nastupoval aj za Sudbury Wolves a Peterborough Petes. Sezónu 2011/12 odohral ako hokejista Truro Bearcats v lige MJAHL, aby sa na štyri sezóny vrátil späť do rodného mesta a na miestnej Univesity of Guelph okrem štúdia hrával súťaž USports, z ktorej pod Urpín prišli taktiež Jordan Hickmott či naposledy Guillaume Asselin. V závere ročníku 2015/16 okúsil prvýkrát ECHL a dokonca si sedem zápasov zahral aj v AHL za Binghamton Senators, pričom draftovaný do NHL nikdy nebol. V aktuálnej sezóne nastupoval v ECHL za Adirondack Thunder, Indy Fuel a Cincinnati Cyclones. 188 centimetrov merajúci a takmer sto kilogramov vážiaci obranca by mal byť platný hlavne pred vlastnou bránou: „Nick je slušný korčuliar a ma dobrú strelu. V prvom rade samozrejme budeme od neho očakávať, aby si plnil svoje defenzívne povinnosti a keď popri tom dá nejaký ten gól tak budeme len radi,“ povedal o jeho príchode športový manažér Július Koval.

Pavol Skalický prichádza pod Urpín ako osvedčené meno zo Slovanu Bratislava, ktorý ho uvoľnil do Tipsport ligy. Rodák z Gelnice v HC ´05 iClinic Banská Bystrica pôsobil už počas minulej sezóny, kedy sa prišiel najskôr rozohrať, aby v závere pomohol tímu získať vytúžený historický majstrovský titul. V celkovo dvadsiatichsiedmich zápasoch k nemu prispel deviatimi gólmi a trinástimi asistenciami. V tomto ročníku získal v KHL sedem bodov (2+5): „S Julom Kovalom som bol v kontakte už dlhšie. Viac-menej to bolo už iba o tom, či ma Slovan pustí, alebo nie. Som rád, že sa to dohodlo a že som tu,“ povedal 22-ročný útočník, ktorý v tíme zotrvá až do konca aktuálneho ročníka.

Michal Kabáč, ktorý bol v HC ´05 iClinic Banská Bystrica pôvodne na hosťovaní z MHK 32 Liptovský Mikuláš, k nám presedlal natrvalo. Podpísal kontrakt do konca sezóny 2018/19, pričom v ňom je opcia aj na ročník 2019/20. 22-ročný rodák z Trstenej v aktuálnej sezóne odohral za „baranov“ 28 duelov so ziskom deviatich kanadských bodov (6+3).


Odchody

Peter Valent dostal v áčku od Vladimíra Országha šancu na šestnásť stretnutí, v ktorých si neviedol zle, ale jeho pozícia bola obmedzená, a tak odchádza hosťovať. V závere základnej časti a v play-off St. Nicolaus 1.ligy pomôže celku HC Prešov Penguins. Pod Urpínom v aktuálnej sezóne strelil jeden krásny gól do siete HK Orange 20 a na ďalší prihral. Osemnásťkrát nastúpil v druhej najvyššej súťaži za Trnavu (4+5) a v štyroch prípadoch pomáhal juniorke (3+2): „Teším sa na novú výzvu. Je to pre mňa niečo nové. Prešov je klub s vysokými ambíciami v prvej lige. Dúfam, že tímu pomôžem a dotiahneme to ďaleko,“ povedal Valent.

Mário Róth bude do konca aktuálnej sezóny hosťovať v HC 07 Detva, kde v predošlých troch ročníkoch, v rámci krátkych hosťovaní, odohral osem stretnutí. 23-ročný rodák z Banskej Bystrice počas tejto sezóny nastúpil za HC ´05 iClinic Banská Bystrica na 21 zápasov, v ktorých získal šesť kanadských bodov (3+3). Zároveň hosťoval v Trnave, v tíme účastníka druhej najvyššej súťaže. Tam nastúpil 27-krát, nazbieral štrnásť kanadských bodov (6+8).

Martin Andrisík je na tom podobne, ako jeho starší spoluhráč Mário Róth. Taktiež bude až do konca sezóny súčasťou tímu z neďalekej Detvy a doposiaľ nastupoval i za Trnavu. V západoslovenskom tíme odohral trinásť stretnutí s bilanciou 2+2, za náš A-tím nastúpil s identickou bilanciou kanadských bodov 22-krát. Deväť stretnutí pridal aj za banskobystrickú juniorku (8+5). „My sme to situovali tak, aby tí chalani, ktorí by pravdepodobne nedostávali toľko šancí v závere základnej časti a počas play-off, aby hrali, pretože mladý hráč potrebuje hlavne hrať. Či je to v Tipsport lige, alebo v druhej najvyššej súťaži. Aj preto sme sa rozhodli pre tento krok. Je to dobré do budúcna pre nich a aj pre nás, aby tí chalani od polovice februára nestáli, ale aby mali hernú prax čo najdlhšie,“ uviedol na margo tria Valent, Andrisík, Róth tréner Vladimír Országh.

Mislav Rosandič prišiel koncom novembra na hosťovanie do 31. januára, a tak sa musel vrátiť do českého celku HK Mountfield Hradec Králové, ktorý mu medzičasom vybavil striedavý štart v celku HC Přerov. V drese HC ´05 iClinic Banská Bystrica v aktuálnej sezóne nastúpil na osemnásť stretnutí, v ktorých strelil jeden gól a na ďalších jedenásť asistoval. V bilancii plus/mínus mal pozitívne hodnotenie +15, osemnásťkrát vystrelil na bránu súpera: „Zapadol veľmi dobre, poznal systém. Je to typ hráča, ktorý nám momentálne chýba. Je to ofenzívny obranca hlavne do presilovky, vie potiahnuť puk a rozohrať, takže sme s jeho výkonmi boli veľmi spokojní. Snažili sme sa urobiť všetko, aby tu ostal, ale je viazaný v Hradci, ktorý má taktiež najvyššie ambície, takže sa bude musieť vrátiť naspäť,“ povedal k odchodu tréner Vladimír Országh: „Myslím si, že to bola celkom slušná jazda. Mali sme tam dosť dobré úseky, desaťzápasovú víťaznú šnúru. Dostali sme sa na prvé miesto, kde sa chlapci chcú udržať do konca základnej časti. Dúfam, že im to vydrží až do play-off a dopadne to aspoň tak, ako minulý rok,“ zhodnotil svoje pôsobenie Mislav Rosandič.

Káder HC ´05 iClinic Banská Bystrica pred záverom základnej časti a play-off:

Brankári: Jan Lukáš, Teemu Lassila

Obrancovia: Oliver Košecký, Martin Kupec, Branislav Kubka, Guillaume Gélinas, Adam Sedlák, Ján Brejčák, Ivan Ďatelinka, Nick Trecapelli, Klemen Pretnar, Vladimír Mihalik, Steven Delisle

Útočníci: Pavol Skalický, Josh Brittain, Mário Lunter, Miloš Bubela, Gilbert Gabor, Matej Češík, Alex Tamáši, Éric Faille, Matej Giľák, Guillaume Asselin, Tomáš Surový, Cason Hohmann, Marek Bartánus, Patrik Lamper, Michal Kabáč, Dalibor Bortňák

Matej Kubove

Zhrnutie posledných prestupov v HC ´05 iClinic Banská Bystrica