Znovu rozhodli oslabenia, Ceman však chválil bojovnosť hráčov

10.9.2018
Proti JYP Jyväskylä to nevyšlo ani na druhý pokus, a tak sa z náročného tripu vraciame bohužiaľ bez bodov. Po štyroch kolách základnej H-skupiny Ligy majstrov máme na konte tri body. V októbri nás čaká ešte dvojzápas s HC Plzeň.

Do Fínska sme sa presunuli letecky hneď po piatkovom stretnutí v Lugane. Pristáli sme v sobotu skoro ráno. Okamžite nasledoval presun na štadión „zhodiť“ veci do šatne a odtiaľ rýchlo na raňajky do hotela Alba, aby sme doobedie strávili dospávaním nočného letu. Po výdatnom obede bol na programe dobrovoľný tréning, večer voľný program. V nedeľu bol už tréning povinný, následne ostalo kus času aj na pozretie si mesta, ktoré sa rozprestiera v nádhernom okolí jazera Jyväsjärvi. Na zápas sa prišli pozrieť aj bývalý tréner "baranov" Alpo Suhonen, reprezentačný brankár Denis Godla a bývalý skvelý obranca Martin Štrbák, ktorý študuje vo Fínsku trénerstvo.

Najlepšia prvá tretina góly nepriniesla

Večer nás už čakal najdôležitejší bod fínskeho pobytu, samotný zápas. Pred ním vládla v tíme skvelá atmosféra, tú sa chalani pokúsili preniesť aj na ľad, čo sa im v prvej tretine darilo, lenže nešťastný gól v oslabení nás poslal do kabín za nepriaznivého stavu. Úvodná časť hry však bola veľmi dobrá, nám ku gólu chýbal možno kus šťastia: „Mali sme skvelú prvú tretinu, ale dostali sme nešťastný gól po teči pred bránou. Myslím si, že to bola najlepšia prvá tretina v Lige majstrov, ktorú sme odohrali,“ zhodnotil kanadský tréner Dan Ceman: „Prvá tretina mala z našej strany naozaj dobré parametre. Bolo tam pár pukov, ktoré mohli padnúť do brány, bohužiaľ nepadli,“ nadviazal Matej Češík.

Opäť rozhodli oslabenia

Rozhodujúca bola druhá časť hry, v ktorej sme inkasovali až tri presné zásahy. Z celkových šiestich gólov v našej sieti padli až štyri v banskobystrickej početnej nevýhode: „Bol to ťažký zápas a hlavne sme mali veľmi veľa vylúčení, čo sa s takýmto súperom nevypláca. Celkovo je však veľmi náročné hrať celý duel s takýmto silným súperom. Dostali sme štyri góly v oslabeniach, čo je strašne veľa. Oslabenia nám brali veľa síl, ktoré nám možno chýbali aj v zakončeniach, pretože šance sme mali, len sme to nedokázali pretlačiť pred bránou. Presilovky a oslabenia rozhodujú zápasy v modernom hokeji a teraz sa to aj ukázalo. Musíme sa z toho poučiť a hlavne si rozobrať naše chyby v obrannom pásme,“ rozprával po stretnutí Matej Češík.

„Druhá tretina priniesla rýchle góly a za stavu 0:3 sme už boli v problémoch. Z takéhoto stavu je ťažké vrátiť sa späť do hry, navyše nás zrážali aj vylúčenia, ktorých bolo opäť veľa, tie rozhodli o osude stretnutia. To isté sa stalo aj v Lugane, vtedy nám však uškodili rozhodcovia, tentoraz sme si za tie vylúčenia mohli sami. Musíme sa zlepšiť po mentálnej stránke, lepšie sa sústrediť. Mali sme však šance, niektoré mohli padnúť, no ich brankár bol vynikajúci. Na druhej strane musím svojich hráčov pochváliť za bojovnosť, blokovali strely, neboli sebeckí, pomáhali si,“ nechal sa počuť Ceman.

Dvojzápas nastavil zrkadlo kvality

Napriek veľkej snahe celého kolektívu sme z náročného tripu nezískali ani bod. Útočník Matej Češík si uvedomuje, že treba pokračovať v tvrdej práci: „Tieto zápasy nám nastavili zrkadlo toho, kde robíme chyby a kde sa treba zlepšiť. Či už Lugano, alebo aj Jyväskylä hrajú veľmi dobre, patria do najlepších líg na svete a ukázali nám, že musíme pracovať naďalej,“ hovorí skúsený center.

Po štyroch kolách nám teda patrí v skupine CHL posledná štvrtá priečka so ziskom troch bodov. Základná skupina sa pre nás uzavrie v októbri dvojzápasom s Plzňou. Už v piatok ale začína domáca Tipsport liga, kde cestu za obhajobou odštartujeme proti MHK 32 Liptovský Mikuláš.

Matej Kubove

Znovu rozhodli oslabenia, Ceman však chválil bojovnosť hráčov
JYP Jyväskylä - HC ´05 iClinic B. Bystrica, 09.09.2018