Banskobystrické hody proti Zvolenu a Detve, na Liptove prišlo bolenie brucha

8.1.2018
Nový rok 2018 otvorili hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica najlepšie, ako sa dalo, pretože nie len, že pokračovali na víťaznej vlne, ale počas nej zdemolovali na jeho ľade HKM Zvolen vysoko 8:1. Doma Detve strelili dokonca ešte o gól viac, lenže ako sa hovorí, „po hodoch prichádza bolenie brucha“, a tak jedno v Liptovskom Mikuláši prišlo.

Nášmu odvekému rivalovi z neďalekého mesta sme veru mali čo vracať, pretože v poslednom derby zvíťazili pod Urpínom práve „bryndziari“. Vendeta však vyšla na jednotku s hviezdičkou. Už po prvej tretine zverenci Vladimíra Országha viedli presvedčivo 3:0 a keďže tá druhá skončila rovnakým skóre, tak v tretej sa duel len dohrával. Za stavu 8:0 z nášho pohľadu čisté konto Janovi Lukášovi pokazil Obdržálek, no to nič nemenilo na nádhernom štarte roku: „Sme spokojní s predvedenou hrou i výsledkom. Podali sme disciplinovaný a kolektívny výkon, o ktorý sa zaslúžil každý jeden náš hráč na ľade. Napadalo nám to dnes, boli sme efektívni, ale teší ma aj to, že sme silný Zvolen nepúšťali do nejakých šancí, či väčšieho tlaku. Boli sme trpezliví, čakali na svoje príležitosti a tie sme premieňali. Pochvala smeruje každému jednému hráčovi a fanúšikom, ktorí sem prišli z Banskej Bystrice a vytvorili nám takmer domáce prostredie,“ zhodnotil stretnutie tréner Vladimír Országh.

„Očakával som, že to bude vyrovnaný zápas. Našťastie sa nám hneď v prvej tretine podarilo dať tri góly a potom sme ovládli hru. Súpera sme už nepustili k ničomu. Povedali sme si, že musíme tempo určovať my, nespoliehať sa na to, čo bude hrať súper,“ nechal sa počuť útočník Michal Kabáč.

V zápase si až štyri body za dva góly a dve asistencie pripísal Josh Brittain. Pre kanadského útočníka to bol ďalší dvojgólový zápas, lenže hattrick je v nedohľadne: „Bol to pre tím skvelý zápas. Každý od brankára, cez obrancov až po útočníkov odohral naplno celých šesťdesiat minút. Dodržiavali sme herný plán, čím sme si stretnutie uľahčili,“ začal rodák z Miltonu: „Viem, že na hattrick stále čakám, ale je v mojich silách ho dosiahnuť. Vždy sa snažím dostať zo seba to najlepšie a dúfam, že to príde,“ verí šikovný hokejista, ktorý chválil aj divákov: „Boli úžasní. Celý zápas kričali a bolo ich počuť viac, ako domácich fanúšikov. Pre nás to teda bol prakticky domáci zápas.“

Na vysoké víťazstvo Banskobystričania nadviazali aj doma, keď vysoko 9:1 porazili Detvu, v ktorej drese debutoval stále kmeňový hráč HC ´05 iClinic Banská Bystrica Martin Belluš. Vymaľované bolo už po úvodnom dejstve. To prinieslo šesť gólov, päť na našej strane: „Bol to dobrý zápas. Sme na víťaznej vlne. Dnes sme to znova ukázali a odohrali dobre plných šesťdesiat minút,“ povedal Miloš Bubela, autor troch kanadských bodov za asistencie: „Keď hrajú všetci dobre celých šesťdesiat minút, tak potom to tam padá a tie body naskakujú samé,“ skromne poznamenal. O jediný presný zásah nováčika Tipsport ligy sa postaral banskobystrický odchovanec Rastislav Gašpar: „Dobre si vykorčuľoval, ja som sa snažil ísť s ním, zachytiť jeho pohyb. Myslím si, že to chcel smerom nahor, sadlo mu to. Pre mňa smolný gól,“ prezradil brankár Jan Lukáš. Český gólman priznal, že to bol pre neho kvôli nízkemu počtu striel ťažký zápas.

V stretnutí si po veľmi dlhej absencii návrat odkrútil Dalibor Bortňák, okamžite sa uviedol dvomi presnými zásahmi: „Dúfal som v to, že to bude víťazný návrat, na to som sa sústredil najviac. Na nejaké góly som ani nemyslel, pretože tím hrá výborne, šliape. Snažil som sa to len veľmi nepokaziť. Chcel som, aby sa vyhralo, to sa podarilo a som za to veľmi rád. Chalani mi veľmi pomohli. Bola tam výborná spolupráca. Dúfam, že takto pôjdeme ďalej a od zápasu k zápasu sa budeme zlepšovať. Mal som veľkú chuť, nehral som dva mesiace,“ rozprával prešovský rodák.

Dvakrát puk do siete Detvy poslal aj Matej Giľak. Ten teda pokračuje v dobrých výkonoch po zaradení do formácie s Kanaďanmi Faillem a Asselinom: „Som spokojný, v päťke nám to išlo a dobre sa nám hralo. Rozhodla prvá tretina. Išli sme do zápasu s tým, že chceme hrať svoju hru, nechceme sa prispôsobiť súperovi a chceme streliť rýchle góly, aby sa nám hralo ľahšie, čo sme splnili a výsledkom bola prvá tretina, ktorá skončila 5:1. Kabína žije, je tu spokojnosť. Každý jeden zápas a každé jedno striedanie na ľade si užívame, čo je potom vidieť aj na výsledkoch, ktoré sme doteraz uhrali,“ povedal taktiež rodák z východného Slovenska.

Víťazná séria sa však zastavila na okrúhlom čísle desať, pretože stretnutie v Liptovskom Mikuláši napriek veľmi dobre rozohranému priebehu nakoniec prinieslo iba jeden bod. Liptáci síce išli do vedenia už v prvej minúte, lenže ešte sedem minút pred koncom celého duelu svietilo na svetelnej tabuli skóre 1:3, teda pozitívne pre Banskú Bystricu. Avšak, nestarnúci Marek Uram vyrovnal a Rapáč v poslednej minúte poslal duel do predĺženia. Ten sa nakoniec dostal až do nájazdov, kde sa ako jediný presadil Števuliak: „My sme mali zlý začiatok. Dostali sme rýchly gól, domáci boli aktívnejší. V druhej tretine sme sa dostali do vedenia 3:1, no ten záver, neviem čo k tomu povedať. Zbytočne sme premrhali šancu na tri body, ale domáci si za tú bojovnosť zaslúžili zápas vyrovnať a napokon aj vyhrali,“ zhodnotil zápas Vladimír Országh.

Matej Kubove

Banskobystrické hody proti Zvolenu a Detve, na Liptove prišlo bolenie brucha