Brankár Beskorowany je pripravený čeliť väčším výzvam a bojovať o titul

9.7.2019
Nielen väčšina hráčov, ale možno aj mnohí z vás si v tejto chvíli užívate zaslúžený dovolenkový oddych. Ten si však môžete spestriť ďalším zo série rozhovorov s našimi novými posilami. Tentokrát sme vyspovedali veľmi dôležitú postavu, od ktorej sa bude v novej sezóne veľa očakávať. Reč je o brankárovi Tylerovi Beskorowanom.

Veľké očakávania budú kladené možno aj z dôvodu, že do sezóny pravdepodobne vstúpime s brankárskou dvojicou, v ktorej bude Beskorowanemu kryť chrbát stále len dvadsaťročný, menej skúsený, no talentovaný Matej Gajan.

Tyler má však okrem vynikajúcich sezón v nemeckej DEL za sebou aj majstrovskú sezónu v drese severoírskeho Belfastu. Práve pocity víťazstva a možnosť bojovať znovu o titul boli podľa jeho slov dôvody podpisu zmluvy s naším klubom. „Chcem čeliť väčším výzvam a príležitostiam a Slovensko je dobrým odrazovým mostíkom do ďalších kvalitnejších súťaží,” vyslovil kanadský brankár na úvod a dodal, že pôsobenie v tíme s víťaznou kultúrou vytvára dobrý predpoklad, že môžete byť o čosi viac na radare skautov.

Pre nášho brankára to bude už prakticky piata sezóna v Európe, čo môže značiť, že sa cíti na starom kontinente usadený a nebude mať zásadný problém s prechodom na naše podmienky. „Na živote a chytaní v Európe ma bavia najmä dve veci. Prvou je, že keď ste v tíme ako legionár, ste tam väčšinou na stálo, vedia oceniť vašu kvalitu. Druhou sú fanúšikovia. Na štadiónoch vládne skvelá atmosféra a to ma baví možno aj viac ako samotných fanúšikov."

V súvislosti s blížiacou sa sezónou nás zaujímalo, čo všetko počul o Banskej Bystrici a na čo sa najviac teší. „Počul som veľa dobrého o trénerovi Cemanovi. Teším sa na každý zápas a na boje o titul,” čím len potvrdil, že kanadská mentalita je okrem iného aj o snahe dosiahnuť s tímom na tie najvyššie méty. O meste zatiaľ veľa nepočul, no dodal, že sa teší aj na to ako bude spoznávať rôzne zákutia a krásy Banskej Bystrice.

Ako už bolo spomenuté, z hľadiska osobných štatistík odchytal dve veľmi dobré sezóny v najvyššej nemeckej lige. V sezóne 2014/15 pritom išlo o jeho prvé európske angažmá. Sezónu v drese Düsseldorfer EG zakončil s ocenením pre najlepšieho brankára sezóny. So spoluhráčmi však vypadli tesne pred bránami finále a podobný prípad nastal o rok neskôr, tentokrát však už v drese tímu Thomas Sabo Ice Tigers. „Veľa nechýbalo, v oboch prípadoch som bol súčasťou skvelých mužstiev s dobrým trénerským štábom, v oboch prípadoch sme mali veľkú šancu na finálovú účasť. Rozhodovali maličkosti a stačilo málo a mohlo byť všetko inak,” zaspomínal nad tenkou hranicou medzi úspechom a neúspechom dvadsaťdeväťročný rodák z kanadskej provincie Ontario.

Možno ste už mnohí vyčítali, že Tyler disponuje dosť mohutnou postavou. Jeho 193 centimetrov mu tak dáva pomerne veľkú výhodu. Súhlasím, že je to asi moja najväčšia výhoda. Dokážem pokryť veľkú časť brány, vďaka čomu ma dosť pukov triafa a teda viem, že som v správnej pozícii,” opísal nám jedno z tajomstiev úspechu. Nie je to však náhoda, že v ostatných rokoch sú trendom častokrát práve vyšší brankári, ktorí sa aj napriek robustnej postave dokážu rýchlo presúvať a pokrývať tak väčšinu brány.

Brankár, ktorého v roku 2008 draftoval do NHL tím Dallas Stars, momentálne trávi leto doma v Kanade. Popri príprave na pôsobenie pod Urpínom sa snaží čerpať energiu od najbližších. „Pripravujem sa dá sa povedať celoročne, lebo o tom momentálne hokej je. Popritom sa však snažím nájsť spôsob ako relaxovať a užiť si trochu času s rodinou a priateľmi.”

Keďže mnohí fanúšikovia už riešili ako vôbec skandovať meno nášho nového strážcu svätyne, chceli sme za nich tento “problém” vyriešiť. „Som si vedomý, že mám ťažšie priezvisko. Mnohí budú možno prekvapení ale správny spôsob, akým sa vyslovuje je Beskowany. Môžete pokojne vyňať R a O. Každopádne, vždy som bol známy pod prezývkou “Besko”, nakoľko je to pre všetkých o niečo jednoduchšie,” čím sme možno v tejto chvíli uzavreli dilemu ako po víťazných zápasoch skandovať jeho meno a vytiahnuť ho znovu na ľad na povestnú ďakovačku s fanúšikmi.

autor: Michael Džurdženík

Brankár Beskorowany je pripravený čeliť väčším výzvam a bojovať o titul