Brittain sa túži stať najlepším strelcom, do popredia ale stavia tímový úspech

27.9.2017
Kanadský útočník Josh Brittain prišiel ako neznámy hráč, ale okamžite začal pod Urpínom dokazovať svoje kvality. Doposiaľ dal najviac gólov ako v Tipsport lige, tak aj v predsezónnych stretnutiach HC ´05 iClinic Banská Bystrica a v podobnom duchu plánuje pokračovať.

„Byť najlepším strelcom mužstva je jedným z mojich cieľov v tejto sezóne,“ nešetril jednoznačnou odpoveďou rodák z mestečka Milton, ktorého v roku 2008 draftoval Anaheim Ducks v treťom kole, lenže NHL si nikdy nezahral. Najvyššie to dotiahol do AHL, no väčšinu svoje profesionálnej kariéry strávil v ECHL, kde začal aj minulý ročník v drese tímu Norfolk Admirals, ktorého bol dokonca aj kapitánom: „Mali sme trochu horší štart, pretože prišiel nový tréner a mali sme nové ciele. Potom som odišiel do Texasu, kde som nastupoval za Allen Americans. Tam som zažil skvelé play-off,“ vracal sa v spomienkach držiteľ zlata z Majstrovstiev sveta do 18 rokov: „Pamätám si ten turnaj. Finále sme hrali sme v Kazani, kde sme dokázali Rusko poraziť na ich ľade. Sú to krásne spomienky,“ hovorí s úsmevom na tvári.

Angažmán v HC ´05 iClinic Banská Bystrica je jeho prvým mimo zámorským, ale podľa vlastných slov nad ponukou dlho rozmýšľať nemusel: „Bolo pre mňa ľahké rozhodovanie prísť sem, pretože s každým, s kým som sa rozprával, vrátane Mathewa Maioneho, tak mi hovoril samé dobré veci o klube aj meste,“ pokračoval 27-ročný zväčša ľavý krídelník: „Počul som o Slovensku iba samé dobré veci. Banská Bystrica má veľmi dobrú reputáciu. Minulú sezónu vyhrala majstrovský titul. Je to moja prvá sezóna mimo Severnej Ameriky, ale viem, že tento tím hrá podobným štýlom, ako sa hrá u nás. Je dosť fyzický. Mne osobne sa tvrdá hra páči,“ rozprával: „Som silový útočník s agresívnym štýlom hry. Mám dobrú strelu aj prihrávku.“

Pred príchodom do nového prostredia síce nepoznal nikoho, zvykol si však veľmi rýchlo: „Nepoznal som tu nikoho, ale spoluhráči ma ihneď prijali a uľahčili mi prechod na nové prostredie.“

Brittain nedá dopustiť ani na podmienky vo fungovaní klubu: „Doposiaľ je to skvelé. Každý tu s nami hráčmi zaobchádza veľmi dobre. Myslím, že tréneri sú veľmi múdri a chytrí,“ chválil: „Tréner Országh je skvelý. Je milý a je jednoduché sa s ním rozprávať. Vidím, že sa o hráčov stará aj po ľudskej stránke, rovnako ako po hokejovom. Je to muž, ktorý nám môže veľa odovzdať. Má jasné vízie,“ tvrdí.

Joshovi sa okamžite po príchode zapáčilo aj samotné mesto, Banská Bystrica: „Veľmi sa mi páči centrum, ktoré je krásne a taktiež aj príroda okolo. S manželkou sme si to tu zamilovali a zažívame tu veľa zábavy,“ konštatuje so spokojnosťou v hlase.

V novej sezóne Tipsport ligy už „barani“ odohrali sedem zápasov a Brittain je doposiaľ najlepším strelcom. Vsietil päť gólov, k čomu pridal dve asistencie a to znamená, že má priemer jedného bodu na zápas. Lepší v tejto tímovej štatistike je len Cason Hohmann, jeho spoluhráč z formácie. V príprave navyše Josh získal v piatich zápasoch proti Krakovu, Klagenfurtu, Villacheru, Slovanu a Liptovskému Mikulášu trinásť bodov, z toho sedem bolo za góly. Od príchodu pod Urpín zažil už štyri dvojgólové stretnutia, na hattrick ešte nedosiahol: „Stále naň čakám, ale vždy sa oň snažím. Už mi to spomínali aj chalani v šatni,“ hovoril: „V prvom rade ide o tím. Nie je to len o mne, že ja chcem dať ten tretí gól. Keby sa to podarilo, tak by to bolo určite veľmi pekné, ale na prvom mieste je tímový úspech v danom stretnutí,“ dodáva.

Matej Kubove

Brittain sa túži stať najlepším strelcom, do popredia ale stavia tímový úspech