Do finále v najkratšom možnom čase: „Nečakali sme to, ale sme radi,“ hovorí Faille

4.4.2018
Sme vo finále! Štvrtýkrát po sebe! V semifinále sme vyradili Nitru jednoznačne 4:0 na zápasy a budeme mať tak možnosť zabojovať o druhý titul v histórii klubu. Proti komu to bude sa uvidí najskôr v sobotu, kedy sa bude hrať piaty duel druhej série medzi Zvolenom a Trenčínom, kde je momentálne stav 1:1.

Po dvoch výhrach v Nitre sa „barani“ vrátili domov za priaznivého stavu 2:0, ktorý si, pri všetkej úcte k súperovi, žiadal domáce ukončenie série. A tak sa aj stalo. Parádny scenár sa začal napĺňať na Veľkonočný pondelok. Nitrania odchádzali späť na hotel vyoblievaní šiestimi presnými zásahmi: „Začiatok bol z obidvoch strán veľmi solídny a Nitra mala mierne navrch. Veľmi nám pomohol prvý gól a psychika prešla na našu stranu. Od tohto momentu sme zápas držali v našich rukách,“ narážal Marek Bartánus na presný zásah Lampera z úvodu druhého dejstva. V jej závere sa ešte trafil aj Ján Brejčák, avšak najdôležitejšie veci sa začali diať v tretej tretine, kde padlo dokopy až sedem presných zásahov. Branislav Mezei znížil, no my sme zásahmi Failleho a Bartánusa dokázali odskočiť a aj napriek ďalším dvom gólom súpera Banskobystričania doviedli duel do úspešného konca. Posledný presný zásah, ktorý strelil do prázdnej brány Patrik Lamper, bol jubilejným trojstým od HC ´05 iClinic Banská Bystrica v play-off v histórii klubu: „Videli sme veľmi dobrý zápas z obidvoch strán. Prvá tretina bola dobrá z pohľadu defenzívy pre obidve mužstvá. V druhej tretine nás nakopol prvý gól. Boli sme aktívni a pridali sme ďalší presný zásah, ktorý bol veľmi dôležitý. Nitra v tretej tretine hru otvorila, získala presilovky a bola nebezpečná. Vždy, keď dala kontaktný gól, tak sme vedeli odpovedať. Pre fanúšikov to bol dramatický zápas až do konca a sme radi, že sme to zvládli. Nitra hrala výborne a podala doposiaľ najlepší výkon v sérii,“ hodnotil tréner Vladimír Országh: „Prvé dve tretiny sme Nitru do ničoho nepustili. Mali iba strely z diaľky, ktoré musím chytať. Ak aj niečo mali, tak sme ich zavreli,“ nadviazal brankár Jan Lukáš: „Hrali sme veľmi dobre. Vstup do zápasu bol celkom dobrý, no potom sme to rozbalili. Druhá aj tretia tretina boli výborné,“ doplnil Guillaume Asselin.

V utorok sme teda doma mohli ukončiť sériu, čo sa podarilo, aj keď skóre otvoril Kutálek a na vyrovnanie Pretnara reagoval Mikúš. Potom sa ale strhla lavína gólov v treťom dejstve: „Bol to pre nás veľmi ťažký zápas, ktorý potvrdil, že posledný krok býva najťažší. Pre Nitru to bolo buď alebo, ale hrala naozaj veľmi dobre, dlho nás držala na dištanc, až do tretej tretiny. My sme spravili veľa útočných faulov, súper nás vytrestal v presilovke. Do tretej tretiny sme išli s tým, že do Nitry sa nechceme vrátiť, pretože vieme aký silný je práve doma náš súper, navyše v búrlivom prostredí. Pozitívne bolo, že sme po pár sekundách zvrátili vývoj zápasu,“ hodnotil Vladimír Országh. V 51. minúte vyrovnal Patrik Lamper a už o trinásť sekúnd neskôr otočil skóre v náš prospech Eric Faille, ktorý sa postaral o jubilejný stý presný zásah HC ´05 iClinic Banská Bystrica v play-off proti HK Nitra.

Spomínaných trinásť sekúnd je navyše druhý najkratší čas medzi našimi strelenými gólmi v play-off. Rekord je z minulej sezóny, kde stačilo deväť sekúnd z piateho semifinálového stretnutia proti Martinu a ak pri číslach ešte ostaneme, tak séria s Nitrou bola našou devätnástou v play-off. Vôbec prvýkrát sme triumfovali v najkratšom možnom čase a síce 4:0: „Bola to ďalšia dlhá séria. Celú sezónu sme sa pripravovali, aby sme boli schopní odohrať túto sériu čo najlepšie a myslím, že sme ukázali našu silu a že sa nevzdávame za žiadneho stavu, čo sme ukázali hlavne v poslednom stretnutí v tretej tretine. Určite sme nečakali, že to skončí 4:0 na zápasy, ale takýto výsledok v play-off nemôžete čakať nikdy, ale vždy, keď idete do zápasu, tak ho chcete vyhrať. Nech už je stav série akýkoľvek, vždy ten ďalší duel chcete vyhrať. V tretej tretine sme predviedli dobrý comeback. Povedali sme si, že stále nie je koniec a až kým sa to naozaj neskončí, tak urobíme všetko pre to, aby sme zápas otočili. Našťastie to pre nás dobre dopadlo,“ hodnotil duel dvojgólový Eric Faille: „Dostal som od spoluhráčov červenú helmu pre najlepšieho hráča zápasu, ale v tomto dueli ju mohol dostať hocikto z tímu. Pri góloch som dostal pekné prihrávky a mal som aj šťastie. Hrali sme však ako tím. Výborne sme blokovali strely, bekčekovali sme a pomáhali brankárovi. Nebolo to teda o nejakom konkrétnom hráčovi alebo individualitách, ale to celom tíme,“ spokojne konštatoval.

Ďalšou dobrou správou je, že do zostavy sa vrátil Tomáš Surový, ktorý absentoval od nešetrného zákroku Martina Dudáša v druhom dueli semifinále s Košicami: „Sme radi, že sme to zvládli. Nitra má kvalitné mužstvo, takže to nebolo ľahké. Môžeme byť radi, že sa to takto otočilo na našu stranu. Musíme sa teraz už iba dobre naladiť na finále. Chalani odohrali výbornú sériu a ja som rád, že som do nej naskočil aspoň na posledný a víťazný zápas. Som šťastný, že sme postúpili, čo je najdôležitejšie. Cítil som síce výpadok, no po zranení to nebolo najhoršie. Vytvorila sa pre mňa pauza na dotrénovanie,“ rozprával po stretnutí náš kapitán, ktorý nahradil v prvom útoku Tomáša Hrnku. Ten by podľa slov trénera Országha mal byť na finále fit. Kto sa však proti nám postaví ešte jasné nie je: „Súpera na finále si nevyberáme. Budeme sa sústrediť na seba a uvidíme, kto nám bude prisúdený. Pravdepodobne budeme mať dlhší oddych, čo je síce na jednej strane dobré, ale na druhej nie. Musíme zostať sústredení. Teraz budeme mať dva dni voľna, ale po nich sa vrátime späť do tréningu plne sa sústreďujúc na nadchádzajúcu sériu,“ tvrdí Faille.

Jeho kolega z jedného útoku Guillaume Asselin sa v poslednom stretnutí taktiež zapísal do streleckej listiny. Spoločne s Milošom Bubelom získala práve táto dvojica minimálne jeden kanadský bod v každom zo štyroch stretnutí série: „Sme veľmi šťastní, že sme vyhrali celú sériu. Nevzdávali sme sa. Všetci makali tvrdo na tom, aby sa to podarilo, čo sa aj našťastie pre nás stalo. Sme teda radi, ale pomaly sa musíme začať sústrediť na finále. Sú to ale fantastické pocity. Očakávali sme, že to bude dlhá séria, no hrali sme dobre, dodržiavali sme systém, v čom musíme pokračovať aj vo finále bez ohľadu na to, kto bude našim súperom. Pri mojom góle odviedol veľmi dobrú prácu Skaldo. Prenechal mi puk. Spravil som pohyb okolo padajúceho obrancu a zakončil,“ dodal Kanaďan.

Autori: Matej Kubove, Peter „Nemo“ Súkeník

Do finále v najkratšom možnom čase: „Nečakali sme to, ale sme radi,“ hovorí Faille