Domáca výhra nad majstrom

7.10.2016
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Góly: 4. Buc (T. Surový, Maione), 26. Trukhno (Kafka, Maione), 27. Andrisík, 37. Bortňák (Kafka), 47. Matoušek (Češík, Lunter) – 32. Slovák (Blackwater, Milam), 35. Štefanka (P. Konig)

Vylúčenia na 2 min.: 7:4, navyše Maione, Ďatelinka (obaja B. Bystrica) – 10 min napadnutie hlavy a krku, Paukovček (Nitra) – 5 min + do konca stretnuti seknutie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Róbert Mullner, Peter Stano – Peter Šefčík, Roman Výleta, 2 417 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihalik, Matushkin, Ťavoda, Luža – Hickmott, T. Surový, Buc – Trukhno, Bortňák, Kafka – Matoušek, Češík, Lunter – Andrisík, Tamáši, Róth
HK Nitra: Halo (27. Valent) – Ordzovenský, Milam, Mezei, Rais, Versteeg, P. Konig, Pupák, Bene – Blackwater, Slovák, Laliberte – Kutálek, Krištof, Ručkay – Paukovček, Štefanka, Macík – D. Konig, Bajtek, Chalupa

V prvej tretine mali prevahu Bystričania, ktorú pretavili do úvodného gólu. V bránke prekonali mladého Hala, ktorého si vypožičali hostia na striedavý štart z Topoľčian. V štvrtej minúte sa po strele Surového odrazil puk od zadného mantinelu pred Buca a ten nezaváhal pred odkrytou svätyňou Nitranov. Domáci mohli využiť presilovku po treste pre Paukovčeka, išiel totiž predčasne pod sprchy, ale stav sa po ďalšej šanci Buca nemenil. Na opačnej strane potom nedostal puk nad ležiaceho Bacashihuu pod hornú žŕdku Slovák.

Druhá tretina bola veľmi živá s množstvom šancí na oboch stranách. Na 2:0 zvýšil bekhendom Trukhno, keď Halovi prekĺzol ľahký puk pomedzi betóny. Neskúsený brankár Nitry inkasoval aj tretíkrát, a to už po 68 sekundách. Tentoraz zle rozohral puk, nabil ho Andrisíkovi, ktorý ho z otočky poslal po ľade k žrdi. Hala tak vystriedal Valent a hráči spod Zobora pridali v útoku a vynútili si i fauly. V početnej výhode o dvoch hráčov sa najprv presadil pri pravej žrdi voľný Slovák a tento hráč následne ešte mieril do žŕdky už v presilovke piatich proti štyrom. Na rozdiel gólu napokon znížil Štefanka. Ťažil z chyby bystrických hráčov v strednom pásme a svoje sólo využil. Vyrovnať mohol Laliberté, no aj on pečiatkoval žŕdku Bacashihuovej svätyne. Domáci nevyužité príležitosti súpera vytrestali. Po strele Lužu od modrej Valent vyrazil puk do vzduchu, kde ho bejzbalovým spôsobom trafil Bortňák – 4:2.

Tretiu tretinu načali šance Luntera a Lalibertého na oboch stranách, no gólmani boli proti. Kapituloval napokon nitriansky. 'Barani' predviedli rýchlu akciu a hoci faulovaný Češík pred Valentom neuspel, puk napokon za neho dostal Matoušek. Po piatom góle tempo hry opadlo, za zmienku stojí iba šanca Lalibertého v presilovke v 55. minúte, ale sám pred Bacashihuom neuspel.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Bol to ťažký zápas. Nitra ukázala svoju kvalitu, najmä smerom dopredu. My sme viedli 3:0, ale súperovi sme ponúkli niekoľko presiloviek a v nich je dobrý. Znížil tak na 3:2. Veľmi bol pre nás dôležitý štvrtý gól na 4:2 a potom aj na začiatku tretej tretiny na 5:2. Následne sme si to už udržali. Podržal nás dnes aj brankár Bacashihua výbornými zákrokmi. Celé mužstvo si však zaslúži pochvalu. Je to dôležité víťazstvo, dostali sme sa ním bodovo na dosah súperovi."

Andrej Kmeč (Nitra): "Vedeli sme, že Bystrica hrá doma nátlakový hokej, tlačí sa do bránky a to sa aj potvrdilo. Dali sme do hry brankára Hala, ale nevyšlo nám to podľa predstáv, Valent si potreboval psychicky oddýchnuť po Vítkoviciach, kde mu to tam napadalo. Za stavu 3:0 pre súpera však musel ísť do bránky. Následne sme znížili na 3:2, mali ďalšie šance, ale nepremenili sme ich. Z individuálnych chýb pramenia góly, a to sa potvrdilo. Rozhodol štvrtý gól, ktorý nás psychicky zložil na kolená. V tretej tretine sme sa už nedokázali presadiť, inkasovali sme navyše piaty zásah od Bystrice a bolo po zápase."

autor: TASR

Rozhovory po 10. kole (HC ´05 iClinic - HK Nitra)