Dve víťazstvá a len dva inkasované góly, skvelá vizitka pred reprezentačnou prestávkou

11.12.2017
Po neúspešnom minulom predĺženom víkende si hokejisti HC ´05 iClinic Banská Bystrica napravili chuť dvomi víťazstvami v rade, ktoré pridajú pred reprezentačnou prestávkou na pohode. V piatok pod Urpínom padol Liptovský Mikuláš, nedeľa zas priniesla víťazstvo proti Popradu.

Stretnutie s MHK 32 Liptovský Mikuláš bolo, aj napriek v podstate jednoznačnému výsledku 4:1, veľmi ťažké, pretože Liptáci síce väčšinu času prehrávali, ale neustále boli nepríjemní, čo si myslí aj náš hlavný tréner Vladimír Országh: „Určite to nebol ľahký zápas. Súper bol nepríjemný až do konca, hlavne z presilových hier, nakoľko sme mali veľa faulov a tým pádom vylúčení. Liptovský Mikuláš hrozil taktiež z kontier, do ktorých sme ich našťastie nepúšťali až tak často. Zápas bol otvorený až do konca. V niektorých situáciách nás podržal brankár. Naopak, my sme mali hlavne v druhej tretine dostatok príležitostí, aby sme odskočili na ešte väčší rozdiel. Záver bol dramatický, hostia znížili na 3:1 a mali ďalšiu presilovku. Chlapcom chcem poďakovať za bojovnosť, pretože z našej strany bolo veľmi veľa zablokovaných striel. Momentálne nie sme v úplne najväčšej pohode, ale chalani celý týždeň bojovali a dalo do toho o čosi viac, ako v minulých zápasoch. Aj preto ideme ďalej s tromi bodmi. Treba priznať, že dnes žiadny súper nie je ľahký a liga je vyrovnanejšia, ako v minulej sezóne. Vedeli sme, že Mikuláš hral posledné zápasy dobre. Zobral bod Nitre, veľmi dobrý zápas odohral doma s Popradom. My sme mali zopár zaváhaní a ja som rád, že teraz sme konečne bodovali naplno,“ rozprával.

To, že zápas sa rozhodoval v oslabeniach a aj presilových hrách si dobre uvedomoval i Eric Faille, strelec úvodného presného zásahu: „Predviedli sme dobrý tímový výkon a dodržiavali herný plán. Vyšli nám presilovky. Snažili sme sa všetko nastreľovať smerom do brány. V tomto zápsae sme to trochu zjednodušili a padlo nám to tam hneď dvakrát. Taktiež oslabenia, ktoré sme zvládli, boli v tomto zápase podstatné. Myslím si, že v konečnom dôsledku môžeme byť so zápasom spokojní,“ hodnotil Kanaďan, ktorý už niekoľko zápasov nosí na drese aj „A“ označujúce pozíciu asistenta kapitána: „Myslím si, že po dvoch zápasoch, so Zvolenom a v Detve, to bolo dôležité víťazstvo,“ doplnil „Fajzy“.

Ten v jednej formácii nastupoval opäť s Guillaumeom Asselinom, ale aj s Matej Giľakom a práve mladý slovenský útočník bol dôležitou súčiastkou pri prvom presnom zásahu, keď potiahol puk po krídle a naservíroval ho zámorskému kolegovi. Príjemnú zmenu si šikovný krídelník pochvaľoval: „Hralo sa my s nimi veľmi dobre. Sú to technickí hráči, ktorí sa ku mne, pretože ja som viac-menej taktiež taký technický hráč. Na to, že sme hrali spolu prvý zápas, tak sme si určite dobre rozumeli,“ povedal Giľak: „Na ľade som sa cítil veľmi dobre. Pomohli mi spoluhráči z formácie. Ráno som bol na rýchlo zavolaný. Trochu som sa obával, pretože je iná príprava, keď idem hrať za Spišskú Novú Ves a iná, keď za Banskú Bystricu. V prvej tretine som sa do toho trochu dostával, ale potom nám to išlo, takže môžeme byť spokojní. V zápase sme mali miernu prevahu, vytvorili sme si dosť šancí, avšak málo z nich sme využili.“

V bráne dostal priestor Jan Lukáš, ktorý chytal v druhom zápase po sebe: „V Detve chytal veľmi solídne. Tam nás podržal, takže tým výkonom si vypýtal miesto aj v tomto zápase,“ vysvetlil svoje rozhodnutie tréner Országh.

Hráči HC ´05 iClinic Banská Bystrica svoje víťazstvo podčiarkli aj v nedeľu, kedy cestovali do Popradu. Proti miestnemu HK išli do vedenia zásluhou kanadského útočníka Guillaumeho Asselina, ktorý si v drese „baranov“ otvoril svoj strelecký účet počas presilovej hry. Doposiaľ zbieral iba asistencie, v dovtedajších ôsmich zápasoch ich získal osem: „Bol to naozaj dobrý pocit. Som rád, že som strelil svoj prvý gól v tomto tíme a hlavne pomohol mužstvu zvíťaziť. Bolo to pre nás dôležité víťazstvo a som šťastný, že som k nemu prispel,“ vyznal sa zo svojich pocitov rodák z Québecu.

Hrdinom večera sa však stal Cason Hohmann, pretože pri výhre 2:1 bol víťazný zásah jeho. Americký krídelník ho dosiahol naozaj zaujímavým spôsobom, pretože strieľal v podstate z nemožného uhla, no trafil tak parádne medzi plece ex-bystrického brankára Mathieua Corbeila a brvno, že puk skončil v sieti: „Miloš Bubela veľmi dobre vyhral buly, Marek Bartánus odtlačil hráča súpera. Puk potom pristál na mojej hokejke, korčuľoval som na hranici kruhu na vhadzovanie, keď som uvidel malý priestor nad plecom brankára, kde som vystrelil a našťastie pre mňa a tím som trafil presne,“ vyjadril sa Cason.

„Videli sme zaujímavé stretnutie, aj napriek tomu, že padli iba tri góly. Brankári podali vynikajúce výkony. Hralo sa hore-dole. Pre nás to je dôležité víťazstvo. My sme dlho vonku nebodovali naplno. Chlapcom aj fanklubu preto patrí vďaka. S výhrou prichádza aj viac pokoja do ďalšej práce,“ dodal Vladimír Országh.

Matej Kubove

Dve víťazstvá a len dva inkasované góly, skvelá vizitka pred reprezentačnou prestávkou