Hudecova rozlúčka predchádzala kanonáde: „Mohol by chodiť častejšie,“ smial sa Lunter

23.10.2017
Trojzápasový týždeň síce nedopadol pre HC ´05 iClinic Banská Bystrica úplne podľa predstáv, nakoľko sa zrodili dve prehry na ľadoch MsHK Žilina aj HC Košice, ale v nedeľnom domácom stretnutí proti hokejistom Nových Zámkov zverenci Vladimíra Országha všetko napravili vysokým víťazstvom pri rozlúčke Michala Hudeca s kariérou.

Do utorkového stretnutia s „vlkmi“ sa Banskobystričanom nepodarilo preniesť výkon, ktorým Dukla Trenčín prišla k svojej prvej prehre. Náš jediný gól pri porážke 1:3 strelil Miloš Bubela: „Zápas nebol dobrý, nakoľko sme prehrali. Nezačali sme dobre. Dostali sme dva ľahké góly. Potom sme ťahali súpera za chvost, čo sa nám nevyplatilo. Nenastúpili sme do zápasu tak, ako by sme mali. Možno sme to trochu podcenili. Súper korčuľoval, dohrával súboje a my sme sa na neho viac-menej len pozerali,“ uvedomoval si najlepší strelec tímu: „Oproti zápasu s Trenčínom to bolo veľmi odlišné. Žilina takmer len bránila. Ťažko sa cez nich presadzovalo. Súper mal zatvorené stredné pásmo, takže sme museli nastreľovať puky. Bol to hokej v komornej atmosfére, taký nemastný-neslaný,“ nechal sa počuť mladý center Peter Valent.

Tri body následne neprišli ani v šlágri kola. Na východe republiky strelil dva góly bývalý „baran“ Petr Kafka, celkovo za Lassilom skončilo až päť pukov, zatiaľ čo na strane hostí skórovali len Bubela a Faille: „Bol to obojstranne dobrý zápas. My sme mali dobrý najmä začiatok, počas prvých desiatich minút sme dominovali. Zvrat prišiel približne v 10. minúte počas našej presilovky, ktorú sme hrali veľmi zle. Domáci sa vtedy chytili a následne mali presilovku, v ktorej dali gól na 1:0. Ďalší dôležitý moment bol, keď sme vyrovnali na 2:2, no krátko nato sme inkasovali tretí gól. Ukázali sme veľa dobrých vecí, ale spravili sme mnoho chýb, ktoré nás stáli zápas. Spravili sme ich viac ako domáci, ktorí napokon získali tri body. Pre divákov to však bol atraktívny zápas,“ zhodnotil stretnutie Vladimír Országh.

Revanš ale prišiel v domácom zápase proti Novým Zámkov, ktorý priťahoval pozornosť ešte viac už od polovice týždňa, kedy vyšla správa, že Michal Hudec sa v ňom oficiálne rozlúči s kariérou ako hráč HC ´05 iClinic Banská Bystrica. Nastúpil v otváracej päťke, aby sa po 53 sekundách hra prerušila a bývalý kapitán „baranov“ sa za účasti svojich rodičov, manželky, detí, prezidenta a aj riaditeľa klubu poďakoval banskobystrickým fanúšikom: „Váhal som nad ponukou prezidenta klubu, pretože som kariéru ukončil kvôli zdravotným problémom. Najprv som povedal, že to nie je dobrý nápad, ale Juraj Koval to na mňa celkom vie, takže sa ma spýtal ešte raz a ja som súhlasil. Hral som do prvého prerušenia. Skôr som len sledoval, čo sa dialo okolo mňa. Vždy som hral hokej s láskou a srdcom a vždy ma táto hra napĺňala. Necítil som sa však zdravotne fit. Mám za sebou niekoľko operácií. V kariére sa mi už nedalo pokračovať, bolo by to cez bolesť,“ hovoril 37-ročný majiteľ štyroch slovenských titulov, ktorý bol pri lúčení dojatý. Nejednému fanúšikovi ušla aj nejaká tá slzička: „Bolo to úžasné. Nikdy v živote mi nenapadlo, že by som sa mohol dožiť niečoho takéhoto, takže si to nesmierne vážim a stále ešte neuvedomujem. Keď si to pozriem zo záznamu, že to bolo venované iba mne, tak je to fantastické,“ emotívne rozprával Michal Hudec.

Zápas sa naplno rozbehol až po tomto momente. Matej Češík už v tretej minúte poslal domácich do vedenia, na čo ešte reagoval Rastislav Špirko, ale po dvoch góloch Banskej Bystrice v početných výhodách a jednom ďalšom svietil po dvadsiatich minútach na výsledkovej tabuli stav 4:1, pre „baranov“ veľmi priaznivý: „To, čo nám minulý zápas nefungovalo, boli naše presilové hry. V Košiciach sme nimi stratili momentum, pretože sme ich dvakrát zahrali veľmi zle. Dnes naopak, dali sme v presilovkách dva rýchle góly, čím sme súperovi odskočili a pridali ďalší gól na 4:1, čo nás upokojilo. Trénujeme ich minimálne trikrát do týždňa. Niečo sme si povedali už pred zápasom s Košicami. Tam sme to nehrali tak, ako by sme mali. Vrátili sme sa k tomu znovu. Špeciálne tímy sú obrovskou súčasťou dnešného hokeja. V hre päť na päť je to vyrovnané a keď zahráte zle presilovku, nejde o to, či dáte gól, alebo nie, ale ak ju zahráte vyslovene zle, tak to mužstvo stratí rytmus a súper sa dostáva na koňa. To sa nám stalo v Košiciach. Hrali sme to veľmi komplikovane, teraz však jednoducho. Rýchlo sme posúvali puky a padalo nám to tam. Dúfam, že v tom budeme pokračovať ďalej. Išli sme rýchlo do vedenia. Pokiaľ dáte góly zo svojich šancí v presilovkách, tak to mužstvo naštartuje a posunie niekde ďalej,“ rozprával tréner Országh o zlomovom momente stretnutia.

Nasledujúce dve tretiny vyhrali Banskobystričania zhodne po 2:1 a nakoniec dokráčali k hladkému víťazstvu 8:3. Kapitán Tomáš Surový sa stal mužom zápasu, streli hattrick a na ďalšie dva góly prihral: „Na začiatku sme odskočili na rozdiel viacerých gólov a potom už iba kontroloval priebeh zápasu. Po dvoch prehrách sme potrebovali toto víťazstvo ako soľ. Bolo tímové, nerozhodli iba moje tri góly. Nie je tajomstvom, že v dnešnom hokeji sú kľúčové presilovky, tie sme zvládli,“ hodnotil jeden z dvoch kapitán domácich v zápase: „Nevnímal som dnes céčko tak, že ho máme dvaja. Bola to pocta „Hudymu“. Za tie roky, čo bol v Banskej Bystrici, si zaslúžil takúto rozlúčku. Sme radi, že tu mohol byť s nami a že takto tento večer dopadol.“

Ďalšie štyri kanadské body pridal Mário Lunter. Jeden gól strelil, na tri asistoval. Návrat po zranení teda dopadol veľmi dobre: „Dali sme góly z presiloviek, takže vďaka chalanom. Treba pokračovať v tvrdej robote a výsledky sa dostavia. Moje body mi určite dodali na sebavedomí,“ tvrdí šikovný krídelník, ktorý si pochvaľoval jednodňový príchod Michala Hudeca: „Bol to dobrý pocit. Pospomínali sme na staré časy. Mohol by chodiť častejšie, keďže sme vyhrali,“ smial sa „Lunťo“.

Matej Kubove

Hudecova rozlúčka predchádzala kanonáde: „Mohol by chodiť častejšie,“ smial sa Lunter