Na hosťovanie prišla dvojica bronzových medailistov z MSJ, Rosandič a Kabáč

1.12.2017
Vedenie HC´ 05 iClinic Banská Bystrica dotiahlo do úspešného konca príchody dvoch 22-ročných slovenských hokejistov a bronzových medailistov z MSJ 2015. Pod Urpín sa vracia obranca Mislav Rosandič, ofenzívu zas podporí Michal Kabáč. Obaja dorazili na dvojmesačné hosťovanie s platnosťou do konca prestupového obdobia.

Mislav Rosandič

Rodáka zo Záhrebu síce fanúšikom HC ´05 iClinic Banská Bystrica veľmi predstavovať netreba, no ako sa hovorí, opakovanie je matka múdrosti. Rosandič prišiel na Slovensko ešte ako tínedžer. Jeho prvým pôsobiskom bola Dubnica, kde sa mu bodovo veľmi darilo, takže pred sezónou 2012/13 sa presunul pod Urpín. Stále síce spadal do kategórie U18, avšak v tejto vekovej kategórii odohral na klubovej scéne len jedno stretnutie. Najväčšiu porciu zvládol v Extralige juniorov, ale šesťkrát sa dostal na ľad aj v prvom mužstve. Raz toľko zápasov stihol v projekte Orange 20 a aj preto mu odmenou bola účasť na majstrovstvách sveta do 18 rokov.

V ročníku 2013/14 sa stal plnohodnotnou súčasťou A-mužstva. V základnej časti stihol nastúpiť na rovných päťdesiat stretnutí, jedenásť pridal v play-off a ďalšie štyri vo vyraďovacej časti druhej najvyššej súťaže, kde hral za Detvu. MSJ mu ale ušli. O sezónu neskôr, už ako stály člen seniorského výberu Banskej Bystrice, no stále ani nie 20-ročný obranca, prežil ešte vydarenejšiu sezónu. S „baranmi“ sa dostal až do finále, zatiaľ čo na prelome rokov hviezdil na MSJ. Tam s „áčkom“ na hrudi patril medzi opory tímu Ernesta Bokroša a bol to práve on, kto v súboji o tretie miesto proti Švédsku strelil víťazný gól, čím Slovensku zabezpečil druhú bronzovú medailu z majstrovstiev sveta tejto vekovej kategórie. Následne debutoval aj v seniorskom národnom mužstve.

Ročník 2015/16 priniesol Mislavovi Rosandičovi účinkovanie v prestížnej nadnárodnej KHL, pretože po ňom siahol jej slovenský účastník Slovan Bratislava. Najväčšiu porciu stretnutí však odohral za HC ´05 iClinic Banská Bystrica, až štyridsať jeden, zatiaľ čo v bratislavskom mužstve len desať, no zasiahol aj do play-off, takže túto časť sezóny si nemohol odkrútiť pod Urpínom. Čo sa ale nestalo v jednom ročníku, to sa napravilo v ďalšom. Sezóna 2016/17 bola z jeho pohľadu naopak, nakoľko nastupoval hlavne v KHL, do Banskej Bystrice prišiel až krátko pred vyraďovacou fázou a aj jeho zásluhou sa hokejisti z metropoly stredného Slovenska tešili z premiérového majstrovského titulu! „Rosa“ k nemu v play-off prispel na obrancu slušnými desiatimi kanadskými bodmi.

Aj napriek veľkému úspechu sa však porúčal skúsiť šťastie do českého mužstva HK Mountfield Hradec Králové, kde spoločne s ním zamieril aj Tomáš Zigo. Rosandič si zahral Ligu majstrov, strelil jeden gól, no v pätnástich stretnutiach tamojšej Extraligy získal iba dva body za asistencie. Aj preto ho vedenie poslalo hrávať do druholigového Přerova, čo využil HC ´05 a stále mladého zadáka získal na dvojmesačné hosťovanie s platnosťou do konca prestupového obdobia.


Michal Kabáč

Práve dnes 22-ročný center je rodákom z Trstenej, ktorý sa v sezóne 2011/12 dostal cez mládežnícke výbery Ružomberku a Dolného Kubína do klubu MHK 32 Liptovský Mikuláš. V tomto tíme dostal v ročníku 2012/13 svoju prvú šancu medzi seniormi v našej najvyššej súťaži. Odohral šesť stretnutí a nakukol aj do reprezentácie v kategórii U18. Nasledujúci ročník strávil síce celý v juniorke tímu z Liptova, ale sezóna 2014/15 bola pre neho prelomová.

Začal ju dvomi stretnutiami v Extralige juniorov, aby sa vzápätí presunul do projektu HK Orange 20. Tam sa mu darilo až natoľko, že ho tréner Ernest Bokroš povolal na Majstrovstvá sveta juniorov a aj on bol jedným zo strojcov bronzového úspechu Slovenska. Na záverečnom šampionáte k tomu prispel jedným gólom, ktorý sa pri štvrťfinálovom víťazstve nad Českom 3:0 stal víťazným. Následne sa presunul za „veľkú mláku“ a dvadsaťštyri stretnutí odohral za celok Madison Capitols v zámorskej USHL.

Ročník 2015/16 strávil v prvom tíme MHC Martin, aby sa pred začiatkom minulej sezóne vrátil do Liptovského Mikuláša a ako nováčikovi mu pomohol udržať tipsportligovú príslušnosť. Zatiaľ čo v minulom ročníku mal miesto v zostave väčšinou isté, v tom aktuálnom to tak nie je a aj preto už štrnásťkrát nastúpil v rámci striedavého štartu za Michalovce, hrajúce v St.Nicolaus 1.lige. Stihol tam získať deväť bodov (5+4), v drese MHK „len“ dva (0+2) v deviatich dueloch.

V národnom drese sa zúčastnil aj Univerziády 2017, kde Slovensko vypadlo vo štvrťfinále. Do HC ´05 iClinic Banská Bystrica prišiel na dvojmesačné hosťovanie s platnosťou do konca prestupového obdobia.

Matej Kubove

Na hosťovanie prišla dvojica bronzových medailistov z MSJ, Rosandič a Kabáč