Po Jyväskyle nás preverí Lugano, Gabor chce poraziť svojho bývalého trénera

31.8.2018
Po prehre v prvom kole skupinovej fázy Ligy majstrov proti JYP Jyväskylä nás čaká druhý duel v prestížnej európskej súťaži. Opäť nastúpime doma a privítame švajčiarsky klub HC Lugano.

Tréner Dan Ceman chce spoločne so svojimi zverencami hodiť prehru z úvodného duelu za hlavu a sústrediť sa už na ďalšie stretnutie: „Pred našim prvým stretnutím proti JYP sme v šatni chvíľu sledovali duel medzi Plzňou a Luganom. Plzeň mala puk častejšie, ako Lugano, takže si myslím, že náš ďalší zápas bude v inom štýle, ako tento s Jyväskylou. Lugano hrá agresívne, znova to bude súper na veľmi vysokej úrovni. Očakávam preto náročný zápas, ale to je každý v tejto súťaži. Musíme sa držať na puku častejšie a lepšie sa pripraviť na ten vysoký level rýchlosti, ktorým sa v Lige majstrov hrá,“ nechal sa počuť kanadský tréner.

V histórii sme sa s týmto klubom už raz stretli, bolo to v prípravnom zápase v roku 2010, kedy sme prehrali 2:6: „Prehru s JYP sme hodili za hlavu. Musíme sa už pozerať už na Lugano, hral som proti tomuto švajčiarskemu mužstvu a tiež to nebude jednoduchý súper,“ hovorí Ján Sýkora.

Tréner súpera Greg Ireland v minulosti viedol Owen Sound v OHL, kde hrával Gilbert Gabor, a tak ho dobre Gilber Gabor: „V Lugane pôsobí môj bývalý tréner Greg Ireland, ktorý ma viedol ešte počas pôsobenia v kanadskom Owen Sound, čiže aj z tohto pohľadu je veľmi pekné, že sa stretneme práve s nimi,“ povedal Švéd: „Je veľmi zameraný na taktiku a detaily. Často prejavuje emócie. Je to veľmi dobrý tréner, inak by nebol v Lugane,“ pokračuje. V tíme súpera hrá aj švédsky útočník Linus Klasen, pre Gabora je to výzva: „Fanúšikovia sami uvidia, že je to veľmi dobrý hráč. Keby sa mi podarilo stretnúť sa s ním pri mantineli a dať mu nejaký hit, tak by to nebolo zlé,“ smial sa.

HC Lugano na úvod bojov v skupine prehralo v Plzni. „Indiáni“ išli dvakrát po sebe do vedenia o jeden gól, švajčiarsky tím ale v oboch prípadoch vyrovnal. Nakoniec o výhre českého mužstva rozhodol Vojtech Nemec šesť minút pred koncom riadneho hracieho času. V drese Lugana sa proti Banskej Bystrici určite nepredstaví druhý najlepší strelec klubu z minulej sezóny Luca Fazzini.


HC Lugano

Klub HC Lugano bol založený v roku 1941, do najvyššej tamojšej súťaže sa dostal až koncom minulého tisícročia, v NLA hrá od roku 1999, no stihol už sedemkrát získať majstrovský titul (1986, 1987, 1988, 1990, 1999, 2003, 2006), vo ôsmich prípadoch odišiel z finále ako porazený celok (1985, 1989, 1991, 2000, 2001, 2004, 2016, 2018), čo znamená, že za dvadsať sezón sa iba v piatich nepozrel do finálovej série. Okrem toho má na konte tri výhry na prestížnom decembrom Spengler Cupe, ktorý sa koná každoročne od 26.12. do 31.12. v Davose (1991, 2015, 2016). Domáce zápasy hráva na 7,8 tisícovom štadióne Pista La Resega, kde má svoje útočisko aj ženský tím HC Lugano, či HC Lugano-Ceresio a HC Porza, tamojšie kluby z nižších súťaží.

Po domácom dvojzápase nás čaká päťdňová pauza, ale už v piatok odlieta banskobystrická výprava zo Sliaču do talianskeho Bergama, odkiaľ nasleduje presun autobusom na večerný zápas vo švajčiarskom Lugane. V nedeľu sa potom predstavíme vo Fínsku na ľade JYP Jyväskylä.

Matej Kubove

Po Jyväskyle nás preverí Lugano, Gabor chce poraziť svojho bývalého trénera