Tesné víťazstvo na ľade Košíc

19.2.2017
HC Košice – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 1:2 (1:2, 0:0, 0:0)

Góly: 10. Suja (Nagy) – 11. Češík, 12. Andrisík (Kafka)

Vylúčenia na 2 min.: 4:8, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Róbert Mullner, Miroslav Štefík – Róbert Gavalier, Martin Smrek, 4 075 divákov

HC Košice: Habal – Dudáš, Šmach, Šedivý, Matejka, Deyl, Vašíček, Jankovič, Koch – Spilár, Suja, Nagy – Bicek, Boltun, Jenčík – Hričina, Vrábeľ, Milý – Šoltés, Bartoš, Varga
HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lawson – Maione, Sedlák, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič, Gründling – Hickmott, Surový, Buc – Kafka, Higgs, Andrisík – Skalický, Bortňák, Belluš – Matoušek, Češík, Lamper

Už z nasadenia v úvodných minútach bolo vidieť, že sa stretli tímy zo špice tabuľky. Obe mužstvá najskôr pohŕdli presilovkami, v polovici prvej tretiny však začali padať góly. V 10. minúte vzal domáci kapitán Nagy puk rozohrávajúcemu Higgsovi a situáciu vyriešil ideálne - prihrávkou Sujovi pred odkrytú bránku a Košičania viedli 1:0. Ich náskok však dlho netrval. Domáci obranca Deyl pri rozohrávke nastrelil puk iba do Češíka, na ktorého pohotovú strelu nestihol brankár Habal zareagovať - 1:1. Košičania sa o 17 sekúnd na to dopustili pozičnej chyby v defenzíve a hoci Habal Kafkovu príležitosť ešte zmaril, na dorážku voľného Andrisíka nestačil - 1:2. Od gólovo úrodnej dvojminútovky si oba tímy dávali pozor na defenzívu a vyložených šancí ubudlo. Domáci mali ešte v prvej tretine dve presilovky, ale obrana "baranov" im veľa nedovolila.

O vylúčených nebola núdza ani v prvej polovici druhej časti. V nej hostia čelili trom oslabeniam, no vďaka dobrej pozičnej hre a pohybu sa dokázali ubrániť. V 29. minúte sa do jednej z mála sľubných príležitostí v druhej časti predral obranca Rosandič, ale Habal jeho pokus zmaril. Druhá tretina priniesla skôr bojovný hokej s nasadením, ale s minimom vyložených príležitostí. Góly nepriniesli ani pokusy Kafku v 36. minúte a ani domáceho Biceka o tri minúty neskôr.

V 46. minúte ušli hosťujúci Kubka a Skalický do brejku dvoch proti jednému, no druhý menovaný sám pred Habalom neskóroval. O minútu na to sa do šance dostal aj Košičan Milý, no aj brankár Lawson dokázal svoje kvality. V 52. minúte sa v nebezpečných pozíciách ocitli Nagy i Šoltés, ale skóre nezmenili. V 55. minúte zaujala potýčka Dudáša s Matoušekom, po ktorej dostali obaja "kohúti" tresty na 2+2 minúty. Domáci v záverečnej minúte skúsili aj hru so šiestimi hráčmi, ale vyrovnávajúci gól nedokázali streliť.

Rostislav Čada (Košice): "Hoci sme dali prvý gól, hrali sme kŕčovito. Nie sme spokojní s využitím presiloviek a tak je jediným pozitívom vysoká bojová morálka tímu a záverečný tlak. Ani napriek tomu sme však nedokázali vyrovnať."

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Videli sme kvalitné, bojovné stretnutie. Ani jedno mužstvo súperovi nič nedarovalo. Po prvej tretine sme viedli 2:1, no negatívom bol veľký počet vylúčených na našej strane. Oslabenia sme však dokázali ustáť, čo bolo dôležité. Zodpovedne sme bránili a súperovi sme nedovolili mať veľké príležitosti. Chalani majú za sebou náročný týždeň proti silným súperom. Zvládli ho však výborne, za čo im ďakujem."

autor: TASR
foto: Dávid Židik