V dohrávanom zápase výhra nad Nitrou

24.1.2017
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Góly: 8. Surový (Hickmott, Matushkin), 15. Hickmott (Matushkin, Maione), 29. Kafka (Trukhno, Zigo), 46. Lamper (Matoušek, Bortňák) – 34. Slovák (Tvrdoň, Blackwater), 56. Macík (Versteeg, Meland)

Vylúčenia na 2 min.: 7:7, navyše Zigo (B. Bystrica), Paukovček (Nitra) – 10 min údery, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladimír Goga, Vladimír Baluška – Matúš Stanzel, Šimon Synek, 2 743 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Gründling, Mihalik, Ďatelinka, Kubka, Matushkin, Ťavoda – Hickmott, Surový, Buc – Kafka, Zigo, Trukhno – Matoušek, Bortňák, Lamper – Hamráček, Tamáši, Belluš
HK Nitra: Valent – Milam, Ordzovenský, Pupák, Mezei, Meland, Versteeg, Korím, Piačka – Tvrdoň, Slovák, Blackwater – Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, Štefanka, Bajtek – Šille, Paukovček, Cope

V dohrávke 28. kola TL, ktorú zapríčinila ešte v decembri porucha na chladiacom zariadení, sa bojovalo aj o prvú priečku tabuľky. Nárok na ňu malo len to mužstvo, ktoré trojbodovo zvíťazí a táto motivácia od začiatku viac zachutila domácim. V 1. tretine im k dvojgólovému vedeniu pomohli dve presilovky, najskôr Surový v 8. min usmernil do siete puk odrazený po strele Hickmotta od mantinelu, a potom Hickmott v 15. min z uhla prekvapil brankára Valenta. Nitranom trvalo pomerne dlho, kým sa zahriali do normálneho tempa a umožnili do konca tretiny 'baranom' aj ďalšie šance, v 17. min opät v presilovke pohrozili Buc i Zigo a v 20-tej boli blízko ku gólu aj Truchno a Matoušek.

V 2. tretine pridal v 29. min po chybe nitrianskej obrany tretí gól Kafka a hostia mierili k prehre nemilosrdným spôsobom. Tretí inkasovaný gól im však akoby pomohol k precitnutiu a odrazu bolo na ľade iné mužstvo, agresívnejšie, priamočiarejšie a často strieľajúce. V 34. min vymysleli Tvrdoň so Slovákom peknú akciu a Slovák s prehľadom znížil. Domáci mali čo robiť, aby súperovi znemožnili streliť kontaktný gól, našťastie pre nich im pomohli aj nitrianske vylúčenia.

Presilovku piatich na troch v trvaní 51 sekúnd si preniesli aj do tretej tretiny, dobre ju nezahrali a nádej Nitranov na zvrat trvala. Dôležitý moment sa zrodil v 46. min, Lamper vykúzlil krásne sólo, bravúrne sa vyhol aj bodyčeku Ordzovenského a 'baranov' nasmeroval na víťazstvo a vedúci tabuľkový post. U 'baranov' sa prejavila ku koncu herná pohoda, Bortňákovi chýbalo v 50. min len málo, aby víťazstvo v prečíslení ešte zvýraznil, v defenzíve boli pozorní a disciplinovaní a hosťom neumožnili nadýchnuť sa a priebeh skomplikovať. V 56. min ešte Macík znížil v presilovke, potom vzruch nastal pri pravej bitke bez rukavíc Ziga a Paukovčeka, Nitrania ešte zatlačili, no už bez ďalšieho efektu, napriek záverečnej power play.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Bol to veľmi dobrý zápas, vedeli sme, o čo hráme. Nitra ťahala víťaznú sériu, bola na koni a my sme proti nej podali zodpovedný výkon. Hlavne v prvej časti zápasu, obe mužstvá dobre strážili stredné pásmo, rozhodovali presilovky, my sme dali o jeden gól z nich viac, len v závere sme si to trochu skomplikovali. Chalanom patrí vďaka za výborný výkon."

Andrej Kmeč (Nitra): "Nevstúpili sme dobre do zápasu, nezvládli sme ho, čakali sme tlak súpera, vedeli o jeho štýle, nastavenie do zápasu musí byť oveľa lepšie. Bystrica bola lepšia, my sme to nezvládli v hlavách. Hralo sa o prvé miesto a takto sa oň nehrá, možno zápas zlomili presilové hry a keď sme inkasovali štvrtý gól, už sa ťažko dalo niečo robiť."

autor: TASR

Rozhovory po 28. kole (HC ´05 iClinic - HK Nitra)