V Salzburgu rozhodli katastrofálne presilovky, Országh videl nedostatky a chválil divákov

29.8.2017
Úvodný trip banskobystrickým hokejistom v Lige majstrov nevyšiel podľa prianí. Vo Wolfsburgu nezachytili úvod a tlak v tretej tretine prišiel neskoro. Na zlepšenom výkone sa malo dať stavať v druhom zápase, avšak Red Bull Salzburg si víťazstvo 5:0 postrážil a bez výraznejších problémov došiel k svojím prvým trom bodom.

Zverenci Vladimíra Országha duel na rakúskom ľade neodštartovali zle, ale od začiatku bolo cítiť, že domáci hokejisti sú rýchlejšie v osobných súbojoch a zohratosť je taktiež na strane účastník EBEL ligy: „Tento zápas sme začali ďaleko lepšie, ako ten zápas vo Wolfsburgu. Myslím, že v hre päť na päť sme mali nejaké šance, ale rozhodli presilovky a oslabenia,“ konštatoval jednoznačné príčiny neúspechu lodivod „Baranov“. HC´05 iClinic z piatich prípadoch inkasoval s menším počtom hráčov na ľade až kvarteto presných zásahov: „V početnej nevýhode sme inkasovali štyrikrát. Boli sme nedisciplinovaní, často sme boli na trestnej lavici,“ pokračoval. Zároveň ho nemôže tešiť ani opačná varianta hry s nerovným počtom hráčov na ľade: „V tretej tretine sme dostali veľa priestoru v presilovkách, ale tie boli z našej strany katastrofálne. Najväčší rozdiel bol čo sa týka prihrávok a korčuľovania. Ak si pozrieme len ich založenie presiloviek, s akou ľahkosťou sa dostávali do pásma a naopak, naše založenie, keď sme si neboli schopní prihrať a puky nám odskakovali,“ uvedomuje si: „Lepšie sme hrali v situácii päť na päť. Tým, že sme prehrávali a inkasovali v oslabeniach, tak nám dochádzali psychické sily. Predsa len, za stavu 0:4 alebo 0:5 sa hrá ďaleko ťažšie.“

„Oni išli v rýchlosti, my sme mali ťažké nohy. Zbytočne si nejakí hráči predlžovali striedania. Myslia si, že si to odkrútia na trojnožke, ale to tak nie je. Toto sú zápasy, ktoré nám reálne ukážu, na čom sme,“ kriticky hovoril náš tréner: „V obrane bolo veľa dier, čo sa týka celkového dostupovania obrancov. Máme veľkú medzeru medzi útokom a obranou,“ vravel Országh.

Ten sa snažil hľadať pozitíva, ale bohužiaľ prevládala negatívnejšia stránka: „Bolo tam veľa dobrých vecí, ale na druhej strane aj veľa takých, na ktorých musíme robiť. Ja som veľmi rád za tento dvojzápas, pretože nám nastavil reálne zrkadlo, kde sa nachádzame. Aj tu sme mohli vidieť rozdiel, ako niektorí hráči reagujú keď sa hrá proti slabšiemu súperovi na menšom ihrisku u nás, ako keď sa hrá na väčšom ihrisku napríklad v Salzburgu. Som veľmi rád, že tieto zápasy absolvujeme, pretože nás čaká ešte veľa roboty,“ vidí problémy 40-ročný tréner: „Je tam veľa vecí, na ktorých musíme pracovať. Okrem hry v našom obrane pásme je to disciplína, tlačenie sa do brány... Je to dlhodobý proces.“

„Máme skoro celé mužstvo nové. Bude chvíľu trvať, kým si to sadne. Tu nejde o týždne, ale mesiace, kým sa všetko doladí,“ myslí si Országh. Na hre jeho mužstva je zatiaľ trochu cítiť strata opôr z majstrovského ročníka a taktiež zranenie kapitána Tomáša Surového: „Asi sme v minulej sezóne mali väčšie individuality, hlavne čo sa týka presiloviek. Maione bol rozdielový hráč, momentálne takého hokejistu nemáme, ale máme káder, ktorý sme si vybrali a budeme pracovať, aby sme sa vrátili na pozície, kde chceme byť,“ verí bystrický kouč.

Wolfsburg aj Salzburg onedlho prídu pod Urpín, kde nás čakajú odvetné stretnutia. V týchto úvodných dvoch sa však Banskobystričania presvedčil o kvalite protivníkov: „Vedel som, že nás čakajú silní súperi. Preto som aj povedal, že nás čaká veľká škola. Určite sme nič nepodcenili, vedeli sme do čoho ideme. DEL-ka aj EBEL-ka sú veľmi silné súťaže. Majú kvalitných legionárov a tieto tímy patria medzi špičku v ich lige,“ konštatoval Országh.

Paradoxne sa dá, aj napriek týmto nie príliš kladným záležitostiam, odniesť jedno obrovské plus: „To, že nám tieto dva zápasy otvorili oči je to najpozitívnejšie, čo si môžeme zobrať,“ múdro vyslovil kouč tímu spod Urpína, ktorý vyzdvihol výkony brankárov: „Myslím si, že obaja zachytali veľmi solídne. Dali nám šancu na dobrý výsledok.“

Do Salzburgu pricestovalo aj viac ako dvestopäťdesiat fanúšikov HC ´05 iClinic Banská Bystrica, ktorí vytvorili fantastickú kulisu a čo sa týka tribún, tak z tohto pohľadu debakel utŕžila domáca strana: „Ľudia boli fantastickí. Ja by som im chcel poďakovať aj za chalanov. Dá sa povedať, že nám vytvorili domáce prostredie. Patrí im veľká vďaka za to, že merali takú dlhú cestu. Je len škoda, že sme sa neodvďačili lepším výkonom a výsledkom,“ dodal Vladimír Országh.

Autor: Matej Kubove

V Salzburgu rozhodli katastrofálne presilovky, Országh videl nedostatky a chválil divákov
Red Bull Salzburg - HC ´05 iClinic B. Bystrica, 27.08.2017