Finálová séria vyrovnaná

16.4.2017
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 3:4 (2:2, 1:0, 0:2), stav série – 1:1

Góly: 15. Higgs (Surový, Kubka), 18. Buc (Maione), 23. Kafka (Rosandič) – 8. Rais (Mezei), 20. Blackwater (Ordzovenský), 46. Korím (Šille), 58. Tvrdoň (Milam)

Vylúčenia na 2 min.: 7:5, navyše Versteeg (Nitra) – do konca stretnutia údery, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: René Hradil, Roman Mrkva – Jiří Gebauer, Vít Lederer, 2 841 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua (21. Lawson) – Maione, Wishart, Sersen, Kubka, Mihalik, Carlsson, Rosandič, Ďatelinka – Hickmott, Surový, Buc – Belluš, Zigo, Kafka – Skalický, Higgs, Handzuš – Matoušek, Bortňák, Lamper
HK Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Macík, Slovák, Blackwater – Tvrdoň, Krištof, Kutálek – Šiška, Šille, Bajtek – Štefanka, Paukovček, Piačka

V nedeľnom druhom finále play off hokejovej Tipsport ligy domáci HC'05 iClinic Banská Bystrica prehral s HK Nitra 3:4 a stav série je vyrovnaný na 1:1. Séria pokračuje o dva dni v Nitre, tretí zápas je na programe v stredu o 18.00 h.

Prvá tretina druhého finálového zápasu strhla vari každého diváka vo vypredanom hľadisku a mali sa na čo pozerať, okrem rýchlej dynamickej hry aj na gólovú úrodu. Oproti predchádzajúcemu zápasu deň predtým úvodný gól strelili hostia. V 8. min sa presadil po strele Mezeia a odrazenom puku Rais a hostia si ho aj zaslúžili. Hrali svižne, s rýchlymi kombináciami a už v 5. min teč Tvrdoňa pred bránkou ohrozil Bacashihuu v bránke. V 7. min si šli sadnúť na trestnú lavicu až traja hráči, Handzuš a Korím za šarvátku a Higgs za podrazenie. Presilovka piatich na štyroch zvýhodnila hostí, no ich vedenie trvalo len do 15. min. Učebnicovú spoluprácu s Higgsom vymyslel Surový a puk mu naservíroval vo vhodnom momente, keď pred ním zívala prázdna bránka. Hlad po ďalšom góle bol u 'baranov' zreteľný, v 17. min sa Lamper po individuálnom nájazde dvakrát pokúšal prekonať Hartzella a zlikvidoval aj strelu Sersena bez toho, aby ju vopred odsledoval. V 18. min rozjasal divákov po strele Maioneho a odrazenom puku Buc a takýto stav bol pre pomalšie sa rozbiehajúcich domácich mimoriadne priaznivý. Na ich smolu však 56 sekúnd pred sirénou zabudli na Blackwatera a jeho nekompromisná strela pod žŕdku vyrovnala stav.

Po 43 sekundách druhej tretiny sa hostia radovali opäť, no predčasne, po Macíkovej strele od modrej a teči Slováka nohou puk prepadol za chrbát Bacashihuu a až po dlhom štúdiu videozáznamu gól neplatil. Paradoxne po tomto momente Lawson vystriedal Bacashihuu v bránke a na tomto striedaní už nič nezmenil ani verdikt hlavného rozhodcu. V 23. min však gól domácich už platil, po strele od modrej brankár Hartzell puk len vyrazil a Kafka z ostrého uhla trafil sieť. Lawson sa prvýkrát vyznamenal v 29. min po šanci Piačku, Hartzell zasa pri obrovskej príležitosti Higgsa v 33. min.

Po dosť rozkúskovanej a dosť nervóznej druhej tretine vášne v tretej už upadli a obe mužstvá sa viac sústredili na hru. Hneď z prvej akcie ohrozil nitriansku bránku Bortňák, no gól padol na druhej strane. V 46. min vystrelil Korím a Mihálik puk nešťastne prudko stečoval do vlastnej bránky. Odvtedy obe mužstvá vsadili viac na opatrnosť s dôrazom vyvarovať sa aj malej chybičky, čo sa prejavilo na menšej streleckej aktivite. V 57. min len vďaka Hartzellovi po šanci Matouška zostalo skóre nepohnuté, no z následného protiútoku Tvrdoň bekhendom z obrátky z uhla prekonal Lawsona a Nitrania si už víťazstvo aj v 90-sekundovej power play súpera ubránili.

Vladimír Országh (B. Bystrica): "Nitra mala spočiatku lepší pohyb, škoda gólu do šatne. Po neuznanom góle súpera sme sa v druhej tretine prebrali, mali sme aj šance, no neodskočili sme viac. Aj brankára sme striedali, rozhodli sme sa takto, dnes to však o brankárovi nebolo. Šancí veľa nebolo, dali sme si nešťastný vlastný gól a Nitra šla aktívne v ústrety víťazstva. My sa musíme snažiť nerobiť zbytočné chyby, či už okolo modrej čiary, alebo v strednom pásme, kde strácame veľa pukov."

Andrej Kmeč (Nitra): "Do zápasu sme vstúpili veľmi dobre, aktívne, so šancami i streľbou, prvá tretina vyznela v náš prospech. Bohužiaľ po neuznanom góle v druhej tretine sme zostali trochu prekvapení, zaskočení, navyše sme inkasovali a dostali sme sa pod tlak. V tretej tretine sme sa vrátili na ľad silní, odhodlaní a zvládli sme to, aspoň s jedným víťazstvom na bystrickom ľade, zaslúžili sme si ho."