Do ligy vstupujeme v pozícii obhajcu s vidinou titulu: „Urobíme všetko, aby sme vyhrali opäť“

14.9.2018
Po štyroch zápasoch v skupinovej fázy Ligy majstrov sa HC ´05 iClinic Banská Bystrica „prepla“ na domácu súťaž, ktorá pre nás začína duelom proti MHK 32 Liptovský Mikuláš. Úvodné buly je v piatok o 17:30.

Štart ligy prichádza po kvalitnej príprave a štyroch zápasoch v Lige majstrov

Zverenci Dana Cemana síce získali v spomínaných štyroch stretnutiach CHL proti Luganu a Jyväskyle „len“ tri body, avšak z dlhodobého hľadiska boli tieto merania síl proti popredným európskym mužstvám veľkou školou a hráči v nich získali bohaté množstvo skúseností. Síce ukázali aj nedostatky, no za to sme videli i veľmi dobrú tvár tímu, hlavne pri domácej výhre proti švajčiarskemu mužstvu: „Hrali sme proti mužstvám, ktoré sú v Európe naozaj top. V hre päť na päť sme s nimi dokázali hrať vyrovnanú partiu. Škoda vylúčení, hlavne vo Fínsku. Vylúčení sme mali príliš veľa, musíme na tom popracovať. Verím, že hlavne tých zbytočných vylúčení sa v Tipsport lige vyvarujeme,“ hovorí asistent trénera Ivan Droppa.

Tím je nastavený na obhajobu, poraziť nás bude ťažké

„Predsezónne zápasy splnili svoj účel. Ukázali nám, na čom ešte treba popracovať, na niečom sme už popracovali. Verím, že sme nastavení dobre mentálne a pripravení fyzicky na začiatok ligy,“ pokračuje Droppa: „Chceme sa pokúsiť o obhajobu titulu, nízke ciele sa v tomto klube nedávajú. Bolo by super, keby sa to podarilo, urobíme pre to všetko.“

Prvé kolo odohrajú „barani“ proti Liptovskému Mikulášu: „Pre nás to bude prvý zápas, súper už nastúpil proti Orange 20. Myslím si, že s takým prístupom, aký sme mali v predsezónnych zápasoch, nás bude ťažké poraziť. Verím, že všetci, ako sme tu, sa k tomu postavia tak, že tá intenzita bude na takej výške, akú si prajeme,“ tvrdí bývalý reprezentant a hráč NHL.

Ivan Droppa je rodákom z Liptovského Mikuláša, v ktorom pôsobil ako hráč, neskôr i ako asistent trénera a športový manažér. „Bežný“ zápas to preto určite nebude: „Je to hokej. Posledné tri roky som tam robil. Bude to špecifické, ale nebude to nejaká veľká zodpovednosť alebo niečo podobné,“ prezradil 46-ročný Droppa.


MHK 32 Liptovský Mikuláš

Tím z Liptova pred sezónou viac než káder riešil problémy so štadiónom, keďže ten v Liptovskom Mikuláši sa prerába, a tak sa spomínali mnohé varianty prechodného stánku. Nejaký čas to vyzeralo na pre nás neďaleké Brezno, nakoniec je z toho Spišská Nová Ves. Tréner Anton Tomko bude určite chcieť po dvoch rokoch doviesť MHK ďalej ako do baráže, hráčov na to určite má. Brankársku dvojičku vytvorili Juraj Hollý s Rusom Antonom Kislitsyn. Obrane by mal šéfovať už 42-ročný Radoslav Suchý, veteránom je i o štyri roky mladší Tomáš Nádašdi. V ideálnom veku sú Karol Korím, Mário Kurali, Lukáš Dubeň či Matej Bača. Zaujímavým „zjavom“ v kádri je mladý 20-ročný švédsky obranca Arkaitx Edgren, ktorý má aj španielske občianstvo. V ofenzíve by mali byť lídrami bratia Hunovci, Róbert a Richard. Stálicou je kapitán Martin Kriška, nestarnúci Marek Uram je stále postrachom defenzív súperov. Matúš Sukeľ síce zmizol do Slovana, ale na Liptov sa cez sezónu môže vrátiť, brat Jakub ostal. Chytiť by sa mohol navrátilec z Popradu Peter Lichanec, ako aj mladý Vladimír Vybiral. Uvidíme, čo predvedie Fín Miika Heikkilä. Liptáci už ročník otvorili, keď porazili HK Orange 20 presvedčivo 5:1.

Vzájomné zápasy v minulej sezóne

V minulej sezóne sa s týmto súperom stretol HC ´05 iClinic Banská Bystrica šesťkrát v základnej časti Tipsport ligy, raz v príprave. V generálke na sezónu sme vyhrali 4:1, v samotnej súťaži potom trikrát v riadnom hracom čase, vždy doma (5:2, 4:1, 6:1). Von sme raz zvíťazili po nájazdoch (3:2sn), v jednom prípade sme po nájazdoch prehrali (3:4sn) a raz nestačili na MHK v riadnom hracom čase (3:1). V šiestich ligových zápoleniach sa najviac darilo Ericovi Faillemu, ktorý strelil tri góly a na štyri prihral. Ivan Ďatelinka zaznamenal päť asistencií.

„Hra čísel“

Ak proti Liptovskému Mikulášu nastúpi Matej Češík, tak odohrá svoj 323. tretí zápas za HC ´05, čím sa vyrovná doterajšiemu rekordmanovi v počte odohratých stretnutí v tíme spod Urpína, ktorým je Lukáš Bambúch. „Češo“ sa môže stať novým lídrom štatistiky už v nedeľu proti Dukle Trenčín. Vladimír Mihalik zas odohrá jubilejný stý zápas v základnej časti za „baranov“. V tento deň (14.9.) pred sme pred desiatimi rokmi porazili Orange 20 na ich ľade 8:0. Čisté konto vychytal Imrich Petrík (16/16), Dian si pripísal štyri body (0+4), Sabol tri (2+1), Bulík dva (2+0) a takisto aj Ján Pardavý (0+2).

Matej Kubove