Dôležité víťazstvo v Košiciach

28.10.2018
HC Košice – HC ´05 iClinic Banská Bystrica 1:3 (1:0, 0:3, 0:0)

Góly: 13. Nagy (Spilar, Brophey) – 24. Higgs (Sýkora), 34. Marshall (Higgs), 38. Kabáč (Gabor, Češík)
Vylúčenia na 2 min.: 7:8, navyše Dudáš (Košice), Selleck (B. Bystrica) – 10 min nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Vladimír Baluška, Daniel Konc st. – Roman Výleta, Rastislav Gajan, 4 916 divákov

HC Košice: Habal – Pretnar, Koch, Čížek, Pulli, Dudáš, Šedivý, Krajňák, Lenďák – Haščák, Brophey, Nagy – Netík, Klíma, Kafka – Spilar, Galamboš, Šoltés – Hričina, Suja, Žitný
HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Miller, Marshall, Mihalik, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Nemčík – Selleck, Faille, Asselin – Tőrők, Higgs, Sýkora – Gabor, Češík, Kabáč – Lichanec, Buc, Bartánus – Varga

Už v úvodných minútach mali oba tímy možnosť presilovej hry, pozorne brániace štvorice na oboch stranách však nedopustili vážnejšiu šancu. Už v 5. minúte sa zápas skončil pre domáceho útočníka Šoltésa, ktorý pri pokuse o bránenie Vargu dostal zásah hokejkou, po ktorom sa už do hry nevrátil. Divákov zaujala potýčka Pulliho so Selleckom a aj sľubná príležitosť Šedivého v 8. minúte, ktorý však pokusom bez prípravy neprekvapil Williamsa. Košičania išli do vedenia v 13. minúte, keď Nagy v presilovke namieril nad Williamsovu vyrážačku - 1:0. Krátko na to mohlo byť už 2:0, chybu hostí v rozohrávke však nepotrestal Kafka. Presilovka Banskobystričanov v 18. minúte priniesla protiútok domácej dvojice Nagy - Haščák a strelu druhého menovaného do hornej žŕdky. Rušnú prvú tretinu uzavrela pästná výmena medzi Dudášom a Selleckom.

Dôrazný hokej vo vysokom nasadení sa hral aj v druhej časti, v ktorej pribudlo gólových príležitostí. Krátko po prestávke sa do úniku dostala dvojica Haščák - Nagy, strelu domáceho kapitána však zmaril výborným zákrokom Williams. V 24. minúte si hosťujúci Higgs vytvoril šancu, ktorú ešte Habal zmaril, no banskobystrický útočník si všetko vynahradil po následnom buly v útočnom pásme - 1:1. Hostia boli herne na koni, schladiť ich však mohol Žitný, no jeho pokus skončil na žŕdke. Veľkú šancu krátko na to nevyužil Banskobystričan Faille a konštrukcia Williamsovej bránky zvonila aj po strele Netíka. V 34. minúte hostia využili presilovku, keď Marshallova strela zmenila smer tesne pred Habalom - 1:2. V 38. minúte bol náskok hostí už dvojgólový, keď odrazený puk poslal za košického brankára nekrytý Kabáč - 1:3.

Tretia tretina priniesla pokojnejšie dianie a najmä košickú snahu o kontaktný gól. Hostia sa sústredili na defenzívu, ktorú podporovali aktívnou hrou v strednom i obrannom pásme a Košičanom veľa nedovoľovali. Do sľubných príležitostí sa dostali Košičania Pretnar i Haščák, ale Williamsa neprekonali.

Roman Šimíček (Košice): "My nie sme s výsledkom spokojní, ale samotný hokej bol kvalitný. Bolo veľa šancí, hralo sa hore - dole. Fanúšik si určite prišiel na svoje. My sme, žiaľ, boli slabší v produktivite. Mali sme viacero vyložených šancí, keď sme boli sami pred bránkou, žiaľ, nepremenili sme ich. Napokon rozhodol gól po nahodení od modrej čiary, keď sme si to asi my tečovali do vlastnej bránky. Zápas bol kvalitný, naši hráči do toho dali všetko, žiaľ, rozhodli nepremenené šance."
Ivan Droppa (B. Bystrica): "Videli sme skvelý zápas. Počas celých 60 minút boli šance, malo to aj náboj. My sme veľmi spokojní s výsledkom."

autor: TASR
foto: HC Košice