„Doplatili sme na nevyužité šance,“ zhodli sa Banskobystričania po prvej prehre sezóny

21.8.2018
Tréner Dan Ceman zažil na lavičke HC ´05 iClinic Banská Bystrica prvú prehru. Po výhrach nad Detvou, Grazom, Klagenfurtom a Tychy sme na domácom ľade nestačili rakúskemu tímu UPC Viedeň Capitals.

Rozhodol o tom veľmi nešťastný záver stretnutia. Po remíze 2:2 v riadnom hracom čase sa duel dostal až do predĺženia, v ňom sa v poslednej sekunde presadil Davis: „Súper dal o gól viac, to rozhodlo. Mali sme veľa šancí, aj v predĺžení. Škoda, že sme to nevyužili, ale v piatok je pred nami posledný zápas prípravy, ktorý treba vyhrať. Brankár súpera bol kvalitný, ale my sme ho aj triafali. Chýbal nám väčší dôraz pred bránou. Tréner vravel, že tretia tretina bola najlepšia, no možno bolo vidieť aj únavu,“ hodnotil stretnutie Tomáš Zigo, autor jedného gólu, ktorým vyrovnával na 1:1. Spomedzi kruhov vystrelil švihom do brvna, od neho padol puk na ľade. Či bol za čiarou sám nevedel: „Videl som, že puk ide na mňa, tak som vystrelil, ale neviem presne, kde to od brvna spadlo. Chalani vraveli, že to bol gól, ja som to cez brankára nevidel. Rozhodca to však uznal,“ skonštatoval „Ziggy“.

„Bol to kvalitný zápas proti kvalitnému mužstvu. Škoda gólu v poslednej sekunde, ale nemáme sa za čo hanbiť. Viedeň hrá dlhé roky na špici nie len EBEL ligy. My sme proti ním dokázali byť možno aj lepším mužstvom. Mali sme veľa šancí, ktoré keby sme premenili, tak by sme vyhrali. Dôležité bolo, že oni dali prvý gól, ktorý bol dosť smolný, ale dostalo ich to na koňa. My sme boli tí, ktorí určovali tempo. Nezlomilo nás to, dvakrát sme vyrovnali, len škoda toho zásahu v predĺžení,“ hovorí brankár Samuel Baroš.

Ten zažil svoju premiéru v bránkovisku HC ´05 iClinic. Na Memoriáli Pavla Zábojníka nechytal kvôli angíne: „Chytal som v nových betónoch, čiže som sa necítil veľmi komfortne v bráne, pretože som v nich bol len raz na ľade. Na druhej strane sme hrali dobre, čiže sa to nejako vykompenzovalo. Nervózny som nebol. Zdravá nervozita býva pred každým zápasom. Mal som teda určite taký zdravý rešpekt pred súperom,“ tvrdí mladík, ktorý by mal vytvoriť brankársku dvojičku s Williamsom: „Stephon je super chalan, medzi nami je to v poriadku,“ opísal svoj vzťah s americkým spoluhráčom.

„Viedeň bola najsilnejším súperom, proti ktorému sme zatiaľ hrali. Odohrali veľmi dobrý zápas. My sme nemali video ich zápasov, ale očakávali sme, že to bude typický severoamerický hokej, keďže ich tréner je Kanaďan. Boli veľmi aktívni a snažili sa získavať puky už v strednom pásme, všetko posielali smerom do brány. Dobre forčekovali. Bolo vidieť, že tréner sa snaží svojich hráčov naučiť typickým severoamerickým návykom. My sme však dobre defenzívne ich hru zvládli, ale nedarilo sa nám premieňať šance. Tí naši hráči, ktorí majú byť ofenzívnymi ťahúňmi, si príležitosti vedeli vypracovať, no ako som povedal, nedarilo sa ich premieňať. Hlavne Eric Faille a Guillaume Asselin mali aspoň štyri alebo päť situácií, kedy išli sami na brankára, alebo dvaja proti jednému obrancovi, ďalšie formácie sa taktiež dostali do niekoľkých kontier. Taktiež Róbert Varga z prvej formácie mal príležitosti. Ich brankár však bol skvelý. Celkovo sme sa ale odohrali dobrý zápas, no gól v poslednej sekunde určite veľmi mrzí. Na druhej strane, bol to prípravný zápas, bolo vidieť progres. Z tohto pohľadu preto na výsledku až tak nezáleží. Ak sa budeme aj v sezóne takto dostávať do príležitostí, určite nám to tam už bude padať. Musím pochváliť našu defenzívnu hru. Niekoľko maličkostí ešte musíme do začiatku Ligy majstrov dotiahnuť, ale bol to z našej strany dobrý duel,“ zhodnotil stretnutie hlavný kanadský tréner Dan Ceman.

Prehru s Viedňou Capitals v pomere 2:3 po predĺžení sa pokúsime napraviť už v piatok 24.8. od 17:00, kedy nás čaká posledná generálka pred štartom Ligy majstrom. Pod Urpín zavíta Slovan Bratislava aj s trénerom Vladimírom Országhom, no i Pavlom Rybárom, Patrikom Lamperom či Máriom Lunterom.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica – Vienna Capitals 2:3 po predĺžení (0:0, 1:2, 1:0 – 0:1)

Góly BB: 31. Zigo (Sýkora), 42. Asselin (Marshall, Higgs)

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Baroš – Ďatelinka, Marshall, Miller, Kubka, Mihalik, Sloboda, Biro, Brejčák – Varga, Faille, Asselin – Zigo, Higgs, Sýkora – Giľák, Tamáši, Belluš – Gabor, Češík, Tőrők


Matej Kubove

Foto: Gabriela Ganzová

HC ´05 iClinic B. Bystrica - Vienna Capitals, 20.08.2018