Vysoké víťazstvo nad Liptovským Mikulášom

14.10.2018
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – MHk 32 Liptovský Mikuláš 7:2 (2:0, 3:1, 2:1)

Góly: 3. Buc (Varga, Selleck), 14. Marshall (Faille, Higgs), 29. Gabor (Marshall, Češík), 29. Sloboda (Tőrők), 32. Higgs (Faille, Ďatelinka), 44. Sýkora (Tőrők, Higgs), 50. Higgs (Tőrők, Sýkora) – 36. Heikkila (Ró. Huna, Lichanec), 42. Lištiak (Sukeľ, Oško)

Vylúčenia na 2 min.: 4:5, navyše Bača (L. Mikuláš) – 10 min hrubosť, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Tomáš Orolín, Dániel Rencz – Ľudovít Šoltés, Áron Soltész, 2 301 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Miller, Marshall, Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Sloboda, Kupec – Šťastný, Faille, Asselin – Tőrők, Higgs, Sýkora – Gabor, Češík, Kabáč – Selleck, Buc, Varga – Giľák
MHk 32 Liptovský Mikuláš: Hollý (29. Kislitsyn) – Nádašdi, Bača, Kuráli, Fereta, Korim, Mezovský, Nemec, Lištiak – Heikila, Ri. Huna, Ró. Huna – Števuliak, Piatka, Lichanec – Žiak, Uhrík, Vybíral – Uram, Oško, Sukeľ

Bystričania sa už od úvodných minút zahryzli do súpera a pomerne rýchlo išli do vedenia. V tretej minúte po strele novej posily zo zámoria Sellecka neudržal Hollý puk v lapačke a z druhej dorážky bol úspešný Buc. Hostia mohli vyrovnať Oškom, ten sa však zoči–voči Williamsovi nepresadil. Pohorel na ňom aj priebojný Lichanec, ktorý sa pekne natlačil z ľavej strany pred bránku. Domáci využili hneď prvú presilovku v zápase. V 14. minúte spoza kruhov prestrelil brankára Liptákov Marshall. Ďalšie možnosti mali jeho spoluhráči Sýkora a Faille, no stav už do prestávky nezmenili.

V strednom dejstve pokračovala prevaha "baranov", dobré možnosti nevyužili Faille, Marshall a Mihálik. Na opačnej strane mohli znížiť na rozdiel gólu Hunovci, dobre operovali pred bránkou, ale skákajúci puk nedostali za Williamsa. Tešili sa diváci spod Urpína, pretože v 29. minúte Gabor spoza bránky pri ľavej žrdi šikovne zasunul puk za Hollého a vyhnal ho z bránky. Tam putoval Kislicyn, ktorý sa nestihol ani poriadne zahriať a už inkasoval po strele Slobodu od modrej, keď mu clonil vo výhľade Higgs. Hostia si následne zobrali oddychový čas, ale príliš nezabral. Hrali totiž v oslabení a v presilovke z kruhu parádne namieril do šibenice Higgs – 5:0. Až po tomto zásahu Liptovský Mikuláš prevzal iniciatívu a pretavil ju na gól. Heikkilä švihom z ľavého kruhu pokoril Williamsa. Druhý gól mohol pridať v oslabení z úniku Lichanec, ale nenamieril dobre. Na domácej strane sa prezentoval delovkou od modrej Sloboda, Kislicynovi vypadol puk z lapačky a zachránila ho žrď.

Aj začiatok tretej tretiny patril hosťom. Po strele J. Sukeľa z ľavej strany sa presadil z dorážky Lištiak. O necelé dve minúty nato však vyrobil ruský brankár v drese Liptákov za svojou bránkou chybu, puk mu zobral Higgs a po Törökovej práci mal Ján Sýkora ľahkú prácu – 6:2. V 45. minúte sa na Kislicyna rútil Sloboda, ale jeho blafák nebol úspešný. Tešil sa Higgs, v 50. minúte si po perfektnej prihrávke Sýkoru dorazil svoju strelu a zvýšil na 7:2. Duel sa už potom prakticky dohrával, skóre mohol zmeniť iba Uram, ak by v presilovke úplne voľný z dvoch metrov neprestrelil domácu bránku.

Dan Ceman (B. Bystrica): "Hovorili sme hráčom, aby hrali viac fyzicky, lebo sa nám nepáčilo, ako hrali v Poprade. V tejto sezóne je to zatiaľ s našou výkonnosťou hore-dole, takže preto sme hovorili o fyzickej hre. Snažili sme sa viac tlačiť do ich bránky, hrať lepšie v útočnej tretine a myslím si, že v tomto smere sme odohrali najlepší zápas sezóny. Pre nášho brankára to bol náročný zápas, pretože nemal veľa zákrokov. Bolo cítiť vplyv aj nového hráča Sellecka, ktorý odohral veľmi dobrý prvý zápas. Darilo sa nám hrať jednoducho, čo je potrebné hlavne proti tímu, akým je Liptovský Mikuláš."

Anton Tomko (L. Mikuláš): "My sme tento zápas absolútne nezvládli. Hneď v úvode sme dostali gól spred bránkového priestoru, potom pridala Bystrica ďalší v presilovke. V druhej tretine sme inkasovali dokonca spoza bránky a bolo už 0:3 v náš neprospech. Domáci za tohto stavu hrali uvoľnene, vychádzali im kombinácie. My sme nehrali dobre, nezvládli sme najmä priestor okolo bránky, dostali sme góly po nahodení pukov pred ňu a z dorážok. Môžem iba pogratulovať súperovi ku kolektívnemu výkonu. Bystričania išli do zápasu naplno, ja to nemôžem povedať. Z našej strany to nebol výkon podľa predstáv, zlyhali sme."

autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová

HC ´05 iClinic B. Bystrica - MHk 32 L. Mikuláš, 14.10.2018