Vysoké domáce víťazstvo nad Detvou

17.2.2019
HC ´05 iClinic Banská Bystrica – HC 07 Detva 7:3 (3:2, 2:0, 2:1)

Góly: 6. Higgs (Faille, Selleck), 20. Šoltés, 20. Asselin (Faille, Mihalik), 29. Bartánus (Southorn, Šťastný), 40. Gabor (Češík, Koper), 42. Surový (Zigo, Šoltés), 51. Southorn (Zigo, Šoltés) – 9. Betker (Puliš, Murček), 14. Sládok (Hodgson), 54. Torok (Ďaloga, Valent)
Vylúčenia na 2 min.: 6:5, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Róbert Mullner, Gábor Juhász – Peter Šefčík, Áron Soltész, 2 526 divákov

HC ´05 iClinic Banská Bystrica: Lisutin – Mihalik, Marshall, Southorn, Sloboda, Ďatelinka, Kubka, Nemčík, Glenn – Selleck, Faille, Asselin – Šťastný, Higgs, Bartánus – Zigo, Surový, Šoltés – Koper, Češík, Gabor
HC 07 Detva: Zalivin – Mar. Chovan, Kuklev, Sládok, Gachulinec, F. Fekiač, Betker, Golian, Jendroľ – Ščurko, Murček, Puliš – Hodgson, McLean, Žilka – Král, Mat. Chovan, Gašpar – Torok, Valent, Ďaloga

V prvej tretine videli diváci päť gólov a množstvo šancí na oboch stranách. Do vedenia mohli ísť hostia, keby využili dve príležitosti v podaní Žilku a Gachulinca.

Nestalo sa tak a trestali Bystričania v presilovke. V nej mal najskôr šancu Asselin, ale presadil sa napokon Higgs dobrou strelou z medzikružia. Majster mohol potom vedenie zvýšiť, ale Zalivina zblízka neprekonali Surový ani Asselin. Hostia ťažili z dvoch chýb v domácej defenzíve. V 9. minúte Betker prestrelil Lisutina a vyrovnal na 1:1, v 14. minúte otočil vývoj Sládok švihom po prihrávke Hodgsona, keď Bystričania prehrali boj o puk v rohu ihriska. Skóre mohlo byť pre Detvancov aj priaznivejšie, keby Žilka mieril presnejšie a McLeanovi nechýbalo potrebné šťastie pri zakončení. Podstatná pre vývoj tejto tretiny bola posledná minúta. V nej Sládok nešťastne nabil puk Šoltésovi, ten si obkorčuľoval bránku a lišiacky zakončil – 3:2. Trinásť sekúnd pred prestávkou sa tešil z gólu aj Asselin, ktorý zostal nepokrytý pred bránkou a dokonale to využil.

V strednom dejstve mali hokejisti spod Urpína jasnú prevahu, nevyužívali však príležitosti. Zalivina neprekonali Asselin a dvakrát Higgs, napokon však smolu prelomil Bartánus v presilovke po prihrávke Southorna. Presadil sa v 29. minúte na dvakrát – 4:2. Hostia pohrozili len raz, v početnej výhode Sládkom, ktorý na Lisutina nevyzrel. Bystričania znovu trestali v samom závere a opäť tesne pred prestávkou, konkrétne 10 sekúnd po strele Češíka a dorážke Gabora – 5:2.

Na začiatku tretej tretiny umlčal hostí bystrický kapitán Surový. Tvrdo vystrelil z medzikružia spoza protihráča a rozvlnil sieť vôbec svojím prvým gólom v sezóne. Domáci boli pri chuti, siedmy zásah mohli pridať v presilovke pri už štvrtom treste Ščurka v zápase a blízko k nemu mali aj po šanci Bartánusa. Skóre napokon zvýšil obranca Southorn z pravej strany dobrou koncovkou po ľade. Hráči spod Poľany odpovedali v 54. minúte. Pred bránkou bol nepokrytý Török a pohotovo znížil na 7:3. Tento hokejista sa mohol presadiť aj v presilovke, ale zblízka neuspel, takže napokon zostal v platnosti výsledok s desiatimi gólmi v stretnutí.

Dan Ceman (B. Bystrica): "Hovorili sme si pred zápasom, že po dvoch výhrach so silnými súpermi sa nemôžeme uspokojiť, dostať sa emocionálne niekam nižšie. To sa však v prvej tretine i napriek našej snahe stalo. Iba so šťastím sme išli do vedenia 3:2. Dôležitý a pekný vyrovnávajúci gól dal Šoltés. Detva hrala celý zápas dobre. My sme boli vysoko efektívni, využili sme šance, ktoré sme mali. Až tretia tretina bola podľa našich predstáv. V nej sme už hrali hokej, ktorým sa chceme prezentovať."

Josef Turek (Detva): "Mali sme veľa streleckých príležitostí, mohli sme ísť do vedenia, ale namiesto toho aby sme premenili šance, tak inkasujeme gól. Napriek tomu sme to otočili, ale nezvládli sme záver prvej tretiny. V druhej nás už domáci prevyšovali, mali v nej prevahu. V tretej tretine sme si opäť vytvárali dostatok streleckých príležitostí, kombinačne a pohybovo sme držali krok so súperom, ale rozhodli naše individuálne chyby a nepremieňanie gólových príležitostí na našej strane. Proti silnému súperovi sme si vytvorili dosť šancí, ale efektívnosť bola nízka."


autor: TASR
foto: Gabriela Ganzová