Úvodná prehra odčinená, Lugano pod Urpínom padlo: „S dvojzápasom môžeme byť spokojní“

3.9.2018
Na úvod Ligy majstrov sme síce nestačili na silný fínsky tím a obhajcu titulu JYP Jyväskylä, ale všetko sme si vynahradili v druhom domácom stretnutí proti švajčiarskemu Luganu, ktoré prišlo v deň zápasu po prehre v Plzni.

Vstup do duelu mali lepší hostia, zverenci Grega Irelanda niekoľko minút dominovali na puku, aby sme postupom času hru vyrovnali a gólovo udreli. Guillaume Asselin spred bránkoviska poslal krásnym backhandom puk nad rameno Merzlikinsa. Hofmann na začiatku prostrednej časti hry z trestného strieľania síce vyrovnal, no krátko na to dostal „baranov“ znova do vedenia Tomáš Zigo a Ben Marshall počas veľkého tlaku zvýšil už na rozdiel dvoch gólov. Lajunenove zníženie ešte vykresalo pre Lugano iskierku nádeje, ale koncom prostrednej časti hry sa na druhé trestné strieľanie zápasu rozbehol Éric Faille a fantastickým pohybom backhand – forhand zasunul puk za bezmocného Lotyša v bráne hostí: „Bola to kľučka, ktorú trénujem často. Som veľmi rád, že mi vyšla,“ povedal Kanaďan.

V poslednej časti skóre uzavrel svojím druhým presným zásahom na 5:2 Tomáš Zigo: „Na góly som sa nenarobil, boli hlavne z dorážok,“ hovorí „Ziggy.“: „Odčinili sme prehru s Jyväskylä, hrali sme lepšie, už nie zakríknuto, bojazlivo, aj brankár nám pomohol, chceme získavať ďalšie body. Švajčiari boli rýchli, technicky zdatní. Uvidíme, čo prinesie ďalší zápas, ak by sme postúpili, bolo by to super, no je to veľmi ďaleko a nemyslíme na to,“ hodnotil šikovný slovenský útočník.

Nezachytili sme úvod stretnutia, ale po niekoľkých minútach sme sa dostali do hry. Nastúpil proti nám silný súper, diváci videli skvelý zápas, ale my sme hrali dobre a podarilo sa nám vyhrať. Adaptovali sme sa na rýchlejší štýl hokeja, viac sa nám darilo držať puk,“ ponúkol svoj uhol pohľadu na stretnutie Éric Faille. Ten ku gólu pridal aj dve asistencie, v najbližšom stretnutí tak bude niesť „Top scorer“ dres.

Spokojnosť neskrýval ani kapitán Tomáš Surový. Stretnutie proti JYP bolo nad sily Banskobystričanov, tri body z úvodného dvojzápasu preto kabína berie všetkými desiatimi: „Super víťazstvo proti kvalitnému súperovi, podali sme veľmi dobrý tímový výkon. Zlepšili sme sa, Lugano hralo tak, že nám jeho štýl viac sadol ako s Jyväskylä. Spočiatku sme si dávali pozor, neotvárali priestor, úvod sme ustáli, a potom sme začali hrať vlastnú hru. Fíni boli uletení, nestačili sme na nich, no proti Luganu to bolo inak a tri body nás veľmi tešia,“ tvrdí „Suro“.

Tréner Dan Ceman je rád, že mužstvo nadviazalo na dobré výkony z prípravy, tri body sú iba čerešničkou. Víťazný duel je určite skvelým aj z pohľadu psychickej sily mužstva: V príprave sme mali niekoľko dobrých zápasov, hlavne proti Slovanu Bratislava, a očakával som, že podobný výkon podáme aj teraz. Vo štvrtok to bol pre nás proti Jyväskylä ťažký zápas, museli sme zareagovať, pretože sme v ňom veľa strácali puky. Bolo treba zjednodušiť hru a dostávať puky rýchlo z vlastnej tretiny. Proti Luganu sme odolali úvodnému tlaku, našťastie sme gól neinkasovali a nám prvý gól dodal sebadôveru. Hrali sme veľmi dobre a celý zápas proti silnému súperovi sme zvládli,“ nechal sa počuť kanadský tréner.

Po dvoch zápasoch máme dvoch najproduktívnejších hráčov. Sú nimi Éric Faille a Guillaume Asselin, obaja strelili jeden gól a pridali dve asistencie. Do „Top scorer“ dresu ale putuje prvý už skôr menovaný Kanaďan. Dva body za dva góly má Tomáš Zigo, doposiaľ najlepší strelec Banskej Bystrice v CHL.

Liga majstrov pokračuje už v piatok, kedy sa predstavíme na ľade HC Lugano. Úvodné buly je na pláne o 19:45. Banskobystrická výprava opúšťa z letiska Sliač Slovensko v rovnaký deň pred obedom, hneď po stretnutí sa potom presúva do fínskej Jyväskyly, kde odohráme štvrté kolo Ligy majstrov v nedeľu o 18:00.

Matej Kubove

Matej Češík - CHL
HC '05 iClinic B. Bystrica - HC Lugano, 01.09.2018