Štvorgólový Wedman započal fenomenálny obrat proti Slovanu

25.10.2024 20:27

Stiahnuť obrázok
Štvorgólový Wedman započal fenomenálny obrat proti Slovanu | HC 05

V 14. kole sme hostili bratislavský Slovan, ktorý ešte v prvej polovici tretej tretiny kráčal za víťazstvom. S tým sa však naši hráči odmietli zmieriť a Matthew Wedman spustil gólový uragán, ktorým naštartoval tím k fenomenálnemu obratu. Z nepriaznivého stavu 1:4 bola napokon výhra 6:4 a dôležité tri body, vďaka ktorým sme predskočili dnešného súpera.

Úvodnému buly predchádzalo milé gesto, keď sme primárovi detského onkologického oddelenia odovzdali 2350 €, ktoré sa vyzbierali pri dražbe dresov z predsezónneho obdobia. Úvodná desaťminútovka veľa vzrušenia nepriniesla, väčšina streleckých pokusov bola buď zo vzdialeností, odkiaľ nehrozilo väčšie nebezpečenstvo alebo z ostrých uhlov, čo si brankári postrážili. Prišla však 11. minúta a s ňou kombiníácia Ortegu s Pecararom, po ktorej druhý menovaný otvoril strelecký účet zápasu. V 12. minúte si brúsil zuby na vyrovnanie Wedman, ktorý nezúžitkoval prihrávku Adamsa, no ako sa ukázalo neskôr, góly si šetril na pokročilejšie fázy zápasu.

Úvodné minúty druhej tretiny patril hosťom, no Hrachovina odolával, aj keď len do nášho oslabenia v polovici duelu. V presilovke sa ujala strela Bakoša, ktorému nabíjal Golian a belasí viedli o dva góly. Krátko na to mohol Pecararo navýšiť náskok bratislavského celku, v 36. minúte aj Bjalončík, lenže obaja stroskotali na českom brankárovi v našej svätyni.

Do záverečnej dvadsaťminútovky sme vstúpili rýchlym kontaktným gólom, o ktorý sa postaral Wedman, keď využil prihrávku spoza brány od Faitha. Netrvalo však dlho a Slovan opäť rozvlnil sieť za Hrachovinom, a to v 44. minúte po dorážke Pánika. V 48. minúte oslabil náš tím Scarlett a hosťom stačilo pár sekúnd, aby vyhrávali trojgólovým rozdielom, keď Pánik dobre našiel pred bránou autora gólu, Hoelschera. Zdalo sa, že o osude zápasu je rozhodnuté, lenže potom prišli naozaj nevídané momenty, ktorých režisérom bol spomínaný Wedman.

Ten v rozmedzí 197 sekúnd trikrát prekonal Shutovova v bráne belasých a začínalo sa odznovu. Defenzíva hostí zaspala na vavrínoch, no ukázali sa aj obrovské individuálne kvality kľúčových hráčov ako Adams či Faith a pred záverečnými minútami bolo všetko otvorené. Slovanu sme napokon vrátili požičané a opakoval sa podobný scenár ako v prvom vzájomnom stretnutí z tejto sezóny. Na koňa nás posadilo vylúčenie Egleho, ktoré v 58. minúte trestal v početnej prevahe obranca Reece Scarlett a obrat bol dokonaný. A aby toho nebolo málo, pár sekúnd pred koncom pečatil na konečných 6:4 strelou do odkrytej brány Adams.

HC MONACObet Banská Bystrica - HC Slovan Bratislava 6:4 (0:1, 0:1, 6:2)

Góly: 41. Wedman (R. Faith, Adams), 49. Wedman (Adams, Chicoine), 50. Wedman (Adams, Scarlett), 52. Wedman (R. Faith), 58. Scarlett (Adams, Chicoine), 60. Adams – 11. Pecararo (Ortega, Hoelscher), 30. Bakoš (Golian, Pánik), 44. Pánik (Bakoš), 48. Hoelscher (Pánik, Golian). Rozhodovali: T. Orolin, Kocúr – Hajnik, Ordzovenský, vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0, 2372 divákov.

HC MONACObet Banská Bystrica: Hrachovina – Scarlett, Chicoine, Michalčin, Česánek, L. Kozák, Žabka – Výhonský, Boucher, Voyer – Adams, Wedman, R. Faith – Kukuča, Petriska, Tomka – Valigura, Čunderlík, Matoušek

HC SLOVAN Bratislava: Shutov – Bačik, Brincko, Kubka, Golian, Královič, Sersen, Maier – Pecararo, Hoelscher, Ortega – Bakoš, Egle, Pánik – Takáč, Bjalončík, Minárik – Dudáš, Kukumberg, Lukošik

Povedali po stretnutí

Vladimír Országh, hlavný tréner: „Bol to pre fanúšikov jeden výborný zápas, so šťastným koncom pre nás. Treba povedať, že sme boli dve tretiny bez energie, nešli nám nohy, Slovan bol lepší, bol trošku oddýchnutejší. Mali viac z hry, my sme sa nedostávali do šancí a mali sme problém v obrannom pásme, čo bolo podstatné. Za stavu 1:4 sme dali dva rýchle góly, a to nás nakoplo. Dostali sa do toho aj diváci a na takej vlne energie a entuziazmu sme to uhrali, aj so šťastím. Dnes bola hlavne Wedmanova lajna vynikajúca, tá nám dnes vyhrala zápas. Každý k tomu prispel, ale do ďalších zápasov budeme potrebovať dvadsať hráčov, nie šesť. Slovan bol väčšinu zápasu lepší, ale na pozitívnej emócii sme to dohrali. Pre nás sú to veľmi dôležité body, nemáme úplne jednoduché obdobie, takže sme vďační. Teraz už len zregenerovať a doklepať do v nedeľu. Wedman bol ten koncový hráč, ale výborne hrala celá lajna. Dnes to bolo aj o charaktere, chalani to nevypustili ani za stavu 1:4. Hokej je v tomto krásny, že behom pár minút môžete zmazať aj trojgólové manko a tešiť sa z víťazstva. Wedman asi nie je úplne najlepší korčuliar, čo je vidno, ale je silný v predbránkovom priestore. Mal trošku ťažší začiatok, nemal letnú prípravu, keďže rozhodol finálový zápas v ECHL. Takýto obrat som zažil naposledy ako hráč, keď som bol šiestak. Prehrávali sme na turnaji 0:5 a vyhrali sme 6:5. Je to rarita, a ešte proti Slovanu. Vždy keď príde Slovan alebo Zvolen, to sú špeciálne zápasy pre našich fanúšikov, takže to sa počíta dvojnásobne.“

Roman Faith: „Veľmi potešiteľné víťazstvo, potrebovali sme to. To, že sa toto stalo v tretej tretine, som za to strašne rád. Nielen kvôli našej lajne, ale preto, že konečne máme tri body. Som rád za štyri asistencie, ale dúfam, že v nedeľu to opäť potvrdíme. My máme šance na góly, aj v minulých zápasoch, len keď ich nepremeníme, tak po zápasoch vyzeráme, s prepáčením, za blbcov. Dnes sme ich premenili a sme za, v úvodzovkách, hrdinov. Mám kamarátov, ktorí by si na nás vsadili aj za stavu 1:4. (smiech) Som za Matta veľmi rád, lebo je to zábavný a dobrý chlapec. Sadli sme si v lajne a dúfam, že v nedeľu to potvrdíme nejakými gólmi znovu. V kabíne panuje menšia eufória, keďže po dvoch zápasoch sme konečne vyhrali. Dúfam, že sme späť na nejakej vlne, ktorú budeme potvrdzovať. Čakajú nás tri zápasy do repre pauzy, tak dúfam, že tých sedem až deväť bodov by sme mohli získať.“

Matthew Wedman: „Myslím si, že dnes si prilbu pre najlepšieho hráča zaslúžila celá naša formácia. Dať štyri góly, to je dobrý večer, ale hlavne som rád, že máme tri body. Nevedel som, že som jeden z troch hráčov v klubovej histórii, ktorí dali štyri góly v jednom zápase, ale je fajn byť jedným z nich. Ťažko povedať, ktorý z tých štroch gólov bol najdôležitejší, ale bolo doležité, že sme získali späť momentum v tretej tretine, a každý jeden z nich budoval to momentum. Posledné dva zápasy sme prehrali, takže sme potrebovali body a v tretej tretiny sme ukázali charakter. Po štvrtom góle sme si uvedomili, že takto to ďalej ísť nemôže, nemôžeme prehrávať zápasy. Áno, máme širokú maródku, ale to nemôže byť výhovorka, musíme aj tak vyhrávať zápasy. Nehrali sme celých 60 minút, čo vždy chceme, takže to asi nebol náš najlepší zápas v sezóne, ale dobrý tím nájde cestu k víťazstvu. Určite budem mať peknú spomienku, špeciálne z prvej sezóny tu na Slovensku.  Štyri góly v jednom zápase som nedal asi od šestnástich. Som teraz dosť vyčerpaný, takže pravdepodobne pôjdem do ľadovej vane, budem hydratovať, dobre sa najem a s chalanmi sa v šatni pobavíme.“